نکته های جالب نجوم

- در سطح کره ی ماه تا چه ارتفاعی می توانید بالا بپرید؟

در واقع نیروی میدان گرانش بر روی سطح ماه تنها 0.16 شتاب گرانش بر روی زمین است، بنابراین این بدان معناست که با صرف انرژی مساوی ، شما می بایست بتوانید 6.1 برابر، بالاتر بپرید. البته در چنین گرانش ضعیفی اصلا صلاح نیست که خیلی بالا بپرید چون ممکن است امکان برگشت وجود نداشته باشد.

- در هر ثانیه خورشید 540 میلیون تن هیدروژن را به 495 میلیون تن هلیم تبدیل میکند .در این فرایند 45 میلیون تن ماده به انرژی تبدیل میشود که به شکل نور به زمین میرسد.

- هنگامی که هسته ی ستاره منفجر میشود پوسته های بیرونی ان به بیرون پرتاب میشو ند ستاره محضر تنها در خلال چند ساعت انرژی ای را منتشر میکند که خورشید ما در مدت پنج میلیون سال منتشر میکند در این حال ستاره چندین برابر درخشانتر میشودای پدیده را ابر نواختر مینامند.

- منظومه شمسی ما مرکز راه کهکشان (مرکز کهکشان را شیری) را در هر 225میلیون سال بکبار دور میزند این مدت را اختر شناسان سال کیهانی میگویند

- طبق نظریه ای از الکساندر فریدمن فیزیکدان روسی روزی جهان از منبسط شدن متوقف و سر انجام اجرام به سوی هم حرکت میکنند و همه ی انها در یک نقطه ی یگانه جمع میشوند (پایان جهان).این حادثه را رمبش بزرگ میگویند.

- دستور طبخ یک ستاره:
بسیار ساده است ابتدا فشرده شدن ابر عظیمی از غبار و گاز بین ستاره ای در حجمی نسبتا کوچک اتمهای هیدروژن را به یکدیگر نزدیک میکند (در خود فرو ریختن ) این ابر احتمالا با دریافت ضربه ای از موج حاصل از انفجار یک ستاه ی نزدیک اغاز میشود فشردگی ابر در اثر نیروی گرانش انقدر ادامه مییابد تا جوش هسته ای اغاز شود نیروی رو به بیرون حاصل از این جوش هسته ای فشردگی بیشتر ابر را متوقف میکند و وقتی این تعادل برقرار شد در واقع ستاره متولد میشود

- رنگ ستارگان از باطن ستاره پرده بر میدارد:
ستارگان ابی داغتر از خورشید و قرمز ها سردتر از ان هستند
بیشتر ستارگان داغتر از خورشید بین ده تا صد برابر خورشید جرم دارند.

انواع حرکات کره ی زمین :
1) حرکت انتقالی Revolution : که زمین با سرعت 30 کیلومتر بر ثانیه آنرا بدور خورشید در مدت 366 روز طی می کند.
2)حرکت وضعی Rotation :که زمین هر 23ساعت و 56 دقیقه یکدور بدور خود می زند و این حرکت از شرق بغرب است.
3)حرکت تقدیمی Precessional : وقتی فرفره می چرخد، محور دورانش دایره ی کوچکی را طی می کند. زمین هم چون بدور خودش می چرخد پس محور دوران حرکت وضعیش ( که رو به ستاره ی قطبیست) حرکت دیگری هم می کند که باعث می شود در هر 26000 سال یکدور کامل حول محور عمود بر دایرة البروج بزند.

/ 3 نظر / 15 بازدید
ایرانی

سلام خشایار جان، خوشحالم که اینقدر به علم علاقه داری و اینقدر کوشایی. اما نمی تونم ناراحتی ام رو از اینکه میون اونهمه دانشمندی که ذکر کردی یه ایرانی دیده نمی شد ابراز نکنم. البته این تقصیر تو نیست تقصیر نظام آموزشی، رسانه ها و اجزای مختلف جامعه ما و حتی تقصیر منه که شما با مفاخر کشورمون آشنا نیستی یا اگر هم هستی ظاهرا که بهشون افتخار نمی کنی! موضوع زمانی جالب تر میشه که ما حتی بسیاری از کشفیات و دانش هایی که ریشه اش به خودمون برمی گرده رو از طریق بیگانگان میشناسیم. در حالی که بعضی از یافته های علمی که به اسم بعضی ها میشناسیم ده ها و صدها سال قبلش توسط ایرانی ها و مسلمانان ثبت شده!

یک دوست

از مطالبی که در سایت قرار دادین ممنون, ولی فکرنمیکنید از خودتون خیلی تعریف میکنین؟! تازه شما که از یک نگاه ساده به سایتتون میشه فهمید خیلی عاشق فیزیک هستین پس چرا رشته ی دانشگاهی تون رو همین رشته انتخاب نکردین ؟اشکالی نداره میدونم... بازار کار مهمه نه؟! پس لطفا اینقدر شعار ندید. راستی من با این نظر دوستمون که میگه اسم یکی از دانشمندان ایرانی در این سایت وجود نداره موافقم. امیدوارم به نظرات بینندگان توجه کنین.