سفر به اعماق 12 میلیارد سالی فضا با ابزار جدید رصدخانه "هرشل"

یک بسته ابزاری جدید برای رصدخانه فضایی مدارگرد ‌٢/٢ میلیارد دلاری هرشل که در ماه مه گذشته از سوی سازمان فضایی اروپا (اسا) پرتاب شد، یکی از مفصل‌ترین مجموعه مشاهدات و تصاویر از فضا را که قدمت آنها به ‌١٢ میلیارد سال پیش باز می‌گردد، تهیه کرده است.
 به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی ـ نجومی به نقل از سایت "herschel.esac.esa.int" ، بخشی از طراحی این بسته بر عهده دانشگاه کلورادوی آمریکا بوده است.
 
جیسون گلین، استادیار دانشگاه کلورادو و محقق پروژه راه‌اندازی این وسیله جدید موسوم به SPIRE یا "گیرنده تصویری طیفی فتومتریک" می‌گوید: تصاویری که ماه دسامبر از این دستگاه به دست آمده هزاران کهکشان‌ تازه کشف شده را در مراحل اولیه شکل گیری‌شان نشان داده‌اند.
 
تصاویر جدید با همکاری بیش از ‌١٠٠ اخترشناس از شش کشور مختلف تجزیه و تحلیل شده‌اند.
 
هرشل که مجهز به سه دوربین از جمله SPIRE است از پایگاه فضایی اروپا در گویانای فرانسه پرتاب شد.
 
هرشل که قطر آن یک و نیم برابر بزرگتر از تلسکوپ هابل است در فاصله نزدیک به یک میلیون مایلی از زمین در مدار می‌گردد.
 
جدیدترین تصاویر و رصدهای SPIRE در صورت فلکی دب اکبر به دست آمده اند.
 
ماموریت اصلی هرشل بررسی نحوه شکل گیری کهکشان‌های اولیه و چگونگی تکامل آنها تا به امروز است.
و همچنین
اخترشناسان اعلام کردند: تلسکوپ جدید اروپایی "هرشل" در حال حاضر مشغول مطالعه و بررسی روی ستاره مرده‌ای است که جرم آن 30 تا 40 برابر خورشید ما است.
 
به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی ـ نجومی به نقل از سایت "space.com" ، این ستاره موسوم به "VY Canis Major" در روزهای پایانی عمر خود تحت تحلیل و آزمایشات اسپکتروسکوپی هرشل قرار گرفته است.
 
این ستاره در واقع بزرگترین ستاره‌ای است که تاکنون در علم نجوم شناخته شده است.
 
"VY Canis Major" یک ستاره غول پیکر قرمز رنگ است که در حال به پایان رساندن سوخت هسته‌یی خود می‌باشد. این ستاره ممکن است هر لحظه در قالب یک ابرنواختر منفجر شود و مقادیر بسیار انبوهی از کربن، اکسیژن و نیتروژن را به درون فضای بین ستاره‌یی آزاد کند.
 
گفتنی است، هرشل در ماه مه سال جاری به فضا پرتاب شد.
/ 0 نظر / 4 بازدید