آینده نامعلوم مریخ نورد ناسا در آستانه ششمین سالگرد فرود بر سطح سرخ

مریخ نورد اسپیریت شش 6 سال است که به اکتشافات فضایی در مریخ می پردازد و این در حالی است که ممکن است با فرا رسیدن زمستان سرد مریخی به دلیلی برخی از مشکلات از کار بیفتد.
 
به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی ـ نجومی به نقل از سایت "nasa.gov" ، مریخ نورد اسپیریت در روز سوم ژانویه 2004 میلادی با موفقیت بر روی سطح مریخ فرود آمد و درست 21 روز بعد در تاریخ 24 ژانویه 2004 دوقلوی آن یعنی مریخ نورد آپورچونیتی نیز به سطح مریخ رسید.
انتظار می رفت هردوی آنها حداکثر 3 ماه بر روی مریخ به فعالیت بپردازند ولی تا کنون شش سال زمینی، معادل 3.2 سال مریخی است که به فعالیت خود ادامه می دهند.
چرخ های بزرگ اسپیریت که در دام تله شنی افتاده است مانع از حرکت این مریخ نورد شده است. به همین خاطر کارشناسان ناسا نمی توانند برای بقای این مریخ نورد که همان دریافت انرژی خورشیدی است کاری کنند. گروه مریخ نورد ناسا ممکن است نتوانند صفحات خورشیدی این مریخ نورد را در زمستان سرد مریخی به سوی خورشید متمایل کند تا انرژی خورشیدی لازم را دریافت کند.
9 ماه پیش چرخهای اسپریت گرفتار یک تله شنی شد. تلاش ها برای رهایی از این دام شنی موجب شد تا مریخ نورد از راستای مناسب منحرف شود. ناتوانی مریخ نورد برای استفاده از همه 6 چرخ برای راندن وضع را از آنچه که بود بدتر کرد. چرخ راست جلویی اسپریت در سال 2006 از کار افتاده بود و چرخ راست عقبی نیز یک ماه پیش خراب شد.
به شکل شگفت انگیزی چرخ راست جلویی به صورت متناوب دوباره شروع به کار کرده است. کار کردن با 4 یا 5 چرخ برای عبور از دام های شنی مناسب نیست.آخرین تلاش ها برای نجات نیز باعث شده است این مریخ نورد بیشتر در شن فرو رود.
اگر مریخ نورد اسپیریت نتواند از این دام شنی رهایی پیدا کند نمی تواند صفحه خورشیدی خود را به سمت خورشید متمایل کرده و احتمالاً در زمستان سرد مریخی از کار خواهد افتاد.
اسپیریت در نیمکره جنوبی مریخ قرار دارد و اکنون در آنجا پاییز مریخی را تجربه می کند و بخشی از روز می تواند نور خورشید را برای تامین نیروی الکتریکی دریافت کند. ولی با گذشت زمان ممکن است از دریافت انرژی خورشیدی آن به خاطر کج شدن از راستای خورشید کاسته شود.
/ 0 نظر / 4 بازدید