محاسبه قطر و فاصله ماه در خسوف

ماه‌گرفتگی یا خسوف پدیده‌ای است که به سبب عبور ماه از درون سایه زمین ایجادمی‌شود. در ما گرفتگی کامل قرص نقره ای ماه به تدریج تیره و تیره تر می‌شود و بدلیلشکست نور از درون جو زمین رنگ ماه به قرمز و یا زرد تبدیل می‌شود. در طول گرفتگیکامل منظره زیبایی در آسمان پدید می آید. ابرخفس اخترشناس یونان باستان با رصدماه‌گرفتگی تلاش کرد که قطر و فاصله ماه تا زمین را محاسبه کند اما او میبایست برایاین کار فاصله زمین و خورشید را بداند.خورشید به شکل قرص نورانی دیده می‌شود و بههمین دلیل از تمام جهات به زمین می‌تابد. نتیجه این تابش این است که سایه‌ای در فضاایجاد می‌شود. سایه زمین دو بخش دارد : بخش درونیف سایه تیره‌تر است. اگر ناظر دراین بخش قرارگیرد، هیچ چیزی از خورشید نمی‌بیند . زمین به طور کامل جلوی نور خورشیدرا می‌گیرد. این بخش را اصطلاحاً تمام سایه می‌گویند. در هاله کم‌نورتر اطراف، بخشیاز خورشید دیده می‌شود که آن را نیمسایه می‌نامند.

اندازه‌گیری مخروط سایه

در شروع کار توپ تنیسی را در نظر می‌گیریم. قطر توپ تنیس ۶.۵ سانتیمتر است و مدلخوبی برای زمین است. چون زمین جو دارد، حاشیه دایره تمام‌سایه شکل محوی دارد. توپتنیس هم پوشش کرکی دارد و حاشیه تمام‌سایه‌اش محو است. در زمانی که خورشید ارتفاعکمی از افق دارد، توپ تنیس را در مقابل دیواری نگه‌دارید. دو بخش سایه توپ رویدیوار دیده می‌شود، و برعکس هرچه توپ از دیوار دورتر نگه‌داشته شود، تمام‌سایه‌اشکوچکتر می‌شود و هرچه به دیوار نزدیکتر شود تمام‌سایه‌اش بزرگتر دیده می‌شود. روشدیگر برای مشاهده این موضوع به صورت مستقیم است. در این روش شما باید از عینک شماره۱۴جوشکاری بهره ببرید. در این روش توپ را در جلوی نور خورشید قرار دهید و از پشتآن به خورشید بنگرید و فاصله مخروط را محاسبه کنید. با استفاده از هرکدام از روشهایگفته شده، میتوانید عامل دلتا ( ∆ ) را بدست آورید که از فرمول زیر محاسبهمیشود.

قطر توپ / طول مخروط سایه = ∆

با اندازه‌گیری‌های انجام شده، مقدار متوسط دلتا برای توپ تنیس ۱۰۴ بدست می‌آید. با در نظر گرفتن فاصله متوسط زمین تا خورشید مقدار دلتا برای زمین ۱۰۸ محاسبهمی‌شود. قطر متوسط زمین هم ۱۲۷۴۰ کیلومتر است. با این حساب اندازه مخروط سایه زمین۱۳۷۵۹۲۰کیلومتر است.

فاصله و قطر ماه

به طور تقریبی ماه در هر ساعت نیم درجه در آسمان به سمت شرق تغییر مکان می‌دهد. زمانی که ماه وارد سایه زمین می‌شود، با استفاده از دو روش می‌توان اندازه زاویه‌ایدایره تمام‌سایه را حساب کرد. اگر گرفتگی جزیی باشد، در هر ساعت طرحی از قرص ماه وبخش تیره شده آن را رسم کنید. بعد با توجه به قطر زاویه‌ای ماه در آسمان، در کنارخط کشی که ساعتهای رصدی را نشان می‌دهد، طرحهای را که رسم کرده‌اید پیاده کنید.

در این روش می‌توانید بخشی از دایره تمام‌سایه را که بوجود آمده مشاهده کنید واندازه‌گیری قطر ماه میسر می‌شود. چند نکته را حتماً در طراحی رعایت کنید: اولاینکه اندازه دایره فرضی را که برای قطر ماه در نظر می‌گیرید، تغییر ندهید. دوماینکه، توجه کنید که قطر ماه می‌باید معادل اندازه خطی یک ساعت در خط‌کش ساعتیباشد. روش دیگر که بهتر می‌توانید در آن عمل کنید و از دقت بالاتری برخوردار است،روش عکاسی میباشد. البته در این عکسها شما فقط مقداری از قطر تمام سایه را می‌بینیدو به آسانی می‌توانید اندازه زاویه‌ای کل دایره را نسبت به قطر ماه اندازه بگیرید. البته با تعداد بیشتری از این عکسها مقدار دقت شما افزایش میابد.

حال به اصل ماجرا می‌رسیم. اینکه چگونه فاصله و قطر ماه را اندازه بگیریم. بافاصله گرفتن از زمین، قطر واقعی تمام سایه، با افزایش عامل f کاهش می یابد. اندازه f در قله مخروط سایه ” یک ” است. بر این اساس قطر زاویه‌ای تمام سایه را قبلاً برحسب درجه محاسبه کرده‌ایم و اکنون آنرا بر حسب رادیان تبدیل کنید. D بنامید. اندازهقطر واقعی تمام‌سایه تقسیم بر فاصله ماه از زمین. یعنی :

پیشتر حاصل تقسیم ۱۲۷۴۰/۱۳۷۵۹۲۰ را دلتا ∆ در نظر گرفته بودیم. با این حسابمعادله بالا به صورت زیر تغییر می‌یابد:

(۱ + (∆ * D )) / ۱ = f

مقدار دلتا که ۱۰۸ است. قطر زاویه‌ای تمام‌سایه (D) هم بر حسب رادیان مشخص است. از رابطه ۳ f را محاسبه کنید و فاصله ماه بر حسب کیلومتر برابر است با f * ۱۳۷۵۹۲۰و برای محاسبه قطر واقعی ماه ابتدا تمام سایه را از رابطه ۱ بدست آورید. از طرفینسبت قطر زاویه‌ای ماه به تمام‌سایه را هم از طریق رصد محاسبه کنید. اگر قطر واقعیتمام‌سایه را در این نسبت ضرب کنید، قطر واقعی ماه محاسبه می شود. امیدواریم اینمقاله رصدی بتواند نیاز منجمان آماتور را تا حدودی بر طرف سازد. منتظر رصد های شماهستیم.

/ 1 نظر / 4 بازدید
30نما31

با سلام و عرض خسته نباشيد خدمت شما.وبلاگ 30نما31 با داشتن هزاران بازديد در روز يکي از محبوب ترين وبلاگ هاي بلاگفا مي باشد.در طي هفته گذشته توانستيم اکانت سرچ اختصاصي گوگل را دريافت نماييم.اين سرچ همانند لينک باکسي مي باشد که در گوگل کار مي کند.شما مي توانيد وبلاگ 30نما31 را با هر نامي در بخش پيوند هاي روزانه قرار بدهيد و ما را با خبر سازيد تا لينک وب شما را در گوگل سرچ اختصاصي 30نما31 ايندکس کنيم و پيوند ما در گوگل باشيد.توجه کنيد در صورت که لينک 30نما31 از وب شما برداشته شود ايندکس شما بي فايده بود و رتبه شما افزايش پيدا نمي کند(اولين سايتي که به ما پيوند خورد سايت متالوژي ايران iran-cast.com که پيوند ما در بخش وِيژه iran-cast.com/link/linkbox.htm اين سايت قرار دارد و دومين سايت http://www.fu20.com/linkbox/top.php که لينک ورودي اختصاصي ما را به عنوان برترين وب قرار داده است مطمئن باشيد ضرر نمي کنيد.(لطفا پس از قرار دادن لينک 30نما31 ما را با خبر سازيد تا لينک شما را در سرچ باکس گوگل فعال سازيم) web:30nema31.blogfa.com sponcer by:www.porforosh.com and ww.nikcd.com