Scientific Information

زندگي تكثير ثروتی است كه نامش محبت است

برخی اصطلاحات رایج در شبکه
ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ مهر ۱۳۸٧  

با گسترش روز افزون صنعت it و نفوذ بیش از پیش آن در زندگی روزمره مردم، لازم است که هر فردی که با کامپیوتر سر و کار دارد با برخی اصطلاحات رایج در این صنعت آشنا باشد، بخصوص با اصطلاحات مربوط به شبکه که در واقع می توان گفت شبکه ستون فقرات صنعت it می باشد. در ادامه با معانی اصطلاحاتی آشنا خواهیم شد که در زمینه شبکه های کامپیوتری کاربرد زیادی دارند.

Bridge

به معنی پل، ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار است که برای متصل کردن دو شبکه مشابه، به یکدیگر به کار می رود.همچنین توسط Bridge می توان یک شبکه بزرگ را به دوشبکه کوچکتر تقسیم کرد یا دو شبکه محلی نزدیک به هم را به یکدیگر متصل نمود.

Router

به معنی مسیریاب، کامپیوتر ویژه ای است که وظیفه تعیین مسیر ارسال پیام های ارتباطی بین کامپیوترهای متعدد در یک شبکه را بر عهده دارد . در واقع این روتر است که بهترین مسیر را برای ارسال پیام ارسال شده از یک کامپیوتر به کامپیوتری دیگر در شبکه از بین مسیر های متعدد موجود انتخاب می کند. روترهای با سرعت بالا به عنوان بخشی از ساختار شبکه جهانی اینترنت مورد استفاده قرار دارند.

Gateway

به معنی دروازه، رابطی است که توسط آن اتصال شبکه های نامشابه به یکدیگر امکان پذیر می گردد. مثلا اتصال دو شبکه محلی که بر اساس تکنولوژی های متفاوتی کار می کنند و یا سیستم عامل هایشان با یکدیگر متفاوت است .

Backbone

به معنی ستون فقرات، مسیر ارتباطی اصلی انتقال داده ها در شبکه است که قسمت عمده ای از بار اطلاعات رد و بدل شده در شبکه از این مسیر منتقل می شود و شبکه های محلی متفاوت از طریق این شاهراه به یکدیگر متصل می شوند.

Lan

مخفف Local Area Network . به شبکه ای اطلاق می شود که محوطه کوچکی را تحت پوشش خود قرار داده است. برای مثال شبکه موجود بین کامپیوترهای موجود در دفتر یک شرکت.

Modem

وسیله ای است که کامپیوتر از آن برای تبدیل داده های آنالوگ به دیجیتال یا برعکس استفاده می کند تا بتواند اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق خطوط تلفن معمولی ارسال یا دریافت کند.

Hub

رابطی سخت افزاری است که برای متصل کردن کامپیوتر های موجود در یک شبکه به یکدیگر از آن استفاده می شود.

Mac

مخفف message authentication code . کد تولید شده هنگام رمز کردن اطلاعات در کامپیوتر ارسال کننده که به همراه اطلاعات به کامپیوتر مقصد فرستاده می شود و توسط این کد سلامت عملیات انتقال داده ها، توسط کامپیوتر مقصد سنجیده می شود.


کلمات کليدي: شبکه ،اصطلاحات شبکه ،ip ،network