Scientific Information

زندگي تكثير ثروتی است كه نامش محبت است

مشتری (زئوس یونانی) رئیس Olympus و حامی روم و پسر کورنوس(زحل)
ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ بهمن ۱۳۸۸  

                           

                          

 

                           

                          

  مشتری پنجمین سیاره از نظر نزدیکی به خورشید است و بزرگترین سیاره در منظومه ی شمسی است. این سیاره بیش از دو برابر تمام سیارات جرم دارد و جرم آن 318 برابر جرم زمین است.فاصله ی آن از خورشید 2/5 Au (واحد نجومی) یعنی 778330000 کیلومتر و جرم آن 10*19 کیلوگرم است. مشتری (زئوس یونانی)،خدای اعظم یا خدای خدایان بود.این سیاره چهارمین جرم درخشنده ی آسمان بعد از خورشید و ماه و زهره است.این سیاره مدتی ماقبل تاریخ یک ستاره ی شگفت انگیز درخشان و رئیس Olympus و حامی روم و پسر کورنوس(زحل) بود.

اقمار: 

   در سال 1610 وقتی که گالیله برای اولین بار با تلسکوپ اش به آسمان نگاه کرد، اقمار بزرگ مشتری را رصد کرد.این اقمار عبارتند از:یو،گانیمد،کالیستو و اروپا که به اقمار گالیله ای معروف اند.البته او حرکت رو به جلو و عقب این اقمار را هم ثبت کرد.آمالته آ(Amalthea) چهارمین قمر از نظر نزدیکی به آن است.متیس(Metis) نزدیکترین قمر با 969/12 کیلومتر فاصله از آن است.مشتری اولین بار توسط Pioneer 10  در سال 1973 و بعدها توسط Pioneer 11 ،Voyager 1,2 و Ulysses دیده شد. کاوشگر گالیله مشتری را برای مدت 8 سال دور زد.این سیاره ای گازی است و سطح جامدی ندارد و آنچه که ما می بینیم،ابرهای بالای اتمسفر آن است کمی بالاتر از یک اتمسفر.مشتری از 90 درصد هیدروژن و 10 درصد هلیوم تشکیل شده است و همراه آن متان و آب و سنگ آمونیاک هم وجود دارد و این ترکیب به قدیمی ترین سحابی خورشیدی که منظومه ی شمسی به طور کامل از آن شکل گرفت،نزدیک است. زحل هم ترکیب مشابهی دارد ولی اورانوس و نپتون هیدروژن و هلیوم کمتری دارند.مشتری همچنین یک هسته ی سنگی دارد که حدود 10 الی 15 برابر زمین جرم دارد.بالاتر از هسته حجم اصلی سیاره به شکل هیدروژن فلزی مایع قرار می گیرد. این شکل از عناصر فقط در فشارهای متجاوز از 4 میلیون بار امکان پذیر است.هیدروژن فلزی مایع از اتم های برهنه(بدون الکترون) تشکیل شده است که به آن ها اتم های متالیک می گوییم.درون  مشتری  هیدروژن به شکل مایع است و نه گاز، پس خود این می تواند یک هادی الکتریسیته و منشا میدان مغناطیسی باشد.

   بر اساس مشاهدات زمینی و مدارگرد گالیله واضح است که محل ورود سفینه ی گالیله یکی از گرمترین مناطق با حداقل ابر در آن زمان است. در مشتری آب خیلی کمتری نیبت به آنچه که انتظار می رفت، وجود درد. انتظار می رفت که در اتمسفر مشتری دو برابر اکسیژن وجود داشته باشد(ترکیب اکسیژن و. هیدروژن که آب تولید می کند).

مشتری و بقیه ی سیارات گازی شکل،بادهای با سرعت بالا دارند که به نوارهای عریض طولی محدوداند.به مناطق روشن منطقه یا zone و به مناطق تیره کمربند یا belt می گویند.این بادها خیلی سریع حرکت می کنند بیش از 400 مایل در ساعت (640 کیلومتر در ساعت)سرعت دارند. رنگ های متفاوت لایه های سطح مشتری، حاکی از آن است که شاید ترکیبات سولفوری در آنجا وجود داشته باشد که آب و هوای گوناگون باعث تفاوت رنگ شده است. رنک بادها با ارتفاع ابرها مرتبط است،آبی کمترین ارتفاع را دارد و بعد از آن هم قهوه ای و سفید، در آخر هم قرمز بیشترین ارتفاع را دارد.

لکه ی بزرگ سرخ:

   لکه ی بزرگ سرخ که به GRS  که مخفف Great Red Spot است،شناخته می شود توسط کاسینی و رابرت هوک در قرن 17 میلادی شف شد.GRS یک بیضی بزرگ با مساحت 12000*25000 کیلومتر است و آن قدر بزرگ است که می تواند دو عدد سیاره ی زمین را در خود جای دهد.این لکه یک طوفان عظیم است. لبه ی خارجی این لکه در 4 الی 6 روز به درو خود می چرخند ولی در نزدیکی مرکز حرکات ناچیز است.

   مشتری بیشتر از انرژی ای را که از خورشید می گیرد، به فضا ساطع می کند و البته این انرژی را از طریق واکنش های هسته ای فوزیون (هم جوشی) مانند خورشید به دست نمی آورد.چون آن قدر گرم و بزرگ نیست که بتواند این کار را انجام دهد. بر اساس مکانیسم کلوین _هلمهولتز این گرمای درون مشتری که به 20000 کلوین می رسد،بر اثر فشار و میدان مغناطیسی و جاذبه ی قوی آن ست که به وجود می آید.اگر جرم مشتری 80 بار بیش از آنچه که الآن جرم دارد جرم داشت، برای ستاره بودن جرم کافی داشت.

میدان مغناطیسی مشتری:

   مشتری یک میدان مغناطیسی خیلی قوی دارد که بیش از 650 میلیون کیلومتر توسعه یافته است(حتی از مدار زحل هم گذشته است). که البته این میدان مغناطیسی از حالت کروی هم به دور است.محیط نزدیک مشتری حاوی ذرات پر انرژی است که توسط این میدان محصور شده اند. این تشعشعات شبیه به آنچه در کمربند ون آلن(Van Alen)زمین وجود دارند،هستند.این تشعشعات اگر حفاظت نشوند می توانند برای زندگی بشری کشنده باشند. میدان مغناطیسی مشتری که جوویان Jovian نام دارد،به میزان 3الی7 میلین به طرف خورشید توسعه دارد.

 

 

 

حلقه ی مشتری:

   مشتری همچنین یک حلقه دارد مانند زحل،ولی تیره تر از آن.این حلقه تقریبا 10 برابر از کمربند ون _آلن زمین قوی تر است. این حلقه همچنین حاوی هلیوم با انرژی بالا و منشا ناشناخته می باشد. این حلقه را هم کاوشگر Voyager1 کشف کرد. بر خلاف حلقه های زحل،این حلقه ها تاریک اند. آنها از ذرات بسیار کوچک و مواد سنگی تشکیل شده اند. کاوشگر گالیله نشان داد که این حلقه ها به صورت مداوم توسط غباری که در چهار قمر داخلی اش وجود دارند، تشکیل می شود.این غبارها انرژی زیادی دارند و این به دلیل جاذبه ی قوی مشتری است.

Shoe Maker Levy 9 :

   در July سال 1994 این  ستاره ی دنباله دار بامشتری برخورد کرد که نتایج بسیار جالبی را به همراه داشت.این اثرات حتی با تلسکوپ های آماتوری هم قابل مشاهده بئدند و تا یک سال هم ذرات آن در فضا توسط تلسکوپ فضایی هابل دیده می شد.مشتری همچنین شفق های قطبی ماند زمین رد قطبش دارد که احتمالات منشا آن ها فعالیت های روی قمر یو است.