Scientific Information

زندگي تكثير ثروتی است كه نامش محبت است

بررسی خورشیدگرفتگی جمعه 25 دی ماه
ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٥ دی ۱۳۸۸  

صبح جمعه شاهد اولین خورشید گرفتگی در سال 2010 و آخرین خورشیدگرفتگی در سال 88 خواهیم بود. دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم و موسسه ژئوفیزیک در این خصوص گفته اند....

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران از وقوع خورشیدگرفتگی در 25 دی ماه خبر داد و گفت: این کسوف (خورشیدگرفتگی) از نوع حلقوی است که مردم ایران نیز می توانند به صورت جزئی آن را مشاهده کنند البته بهترین نقطه مشاهده گرفت در ایران شهرهای جنوبی کشور است.

اسدالله قمری نژاد با بیان این مطلب افزود: این خورشید گرفتگی از غرب آفریقا آغاز می شود و در شرقی ترین نقطه چین به پایان می رسد.

 Image

وی با تاکید بر اینکه این خورشیدگرفتگی از نوع حلقوی است اظهار داشت:  این نوع از خورشیدگرفتگی هنگامی رخ می دهد که از سطح زمین، اندازه ظاهری ماه کوچکتر از اندازه ظاهری خورشید دیده می شود در گرفت حلقوی بخشی از خورشید به صورت حلقه روشن در اطراف ماه قابل رویت خواهد بود.

قمری نژاد با بیان اینکه این گرفت بیست و سومین گرفت از 70 گرفت دوره141  ساروسی است، ادامه داد: هر ساروس عبارت است از یکسری گرفت هایی که با فاصله 18 سال و 11 روز و 8 ساعت به طور منظم رخ می دهد.

Image 

جزئیات خورشیدگرفتگی

وی با اشاره به جزئیات این پدیده کیهانی خاطرنشان کرد: در این پدیده در بهترین شرایط ماه میان زمین و خورشید قرار می گیرد و هر چه از خط مرکزی "گرفت" دور شویم این گرفت جزیی دیده می شود بهترین وضعیت گرفت حلقوی در اقیانوس هند خواهد بود.

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با اشاره به اینکه 20 درصد این خورشید گرفتگی در ایران قابل مشاهده است، یادآور شد: این خورشید گرفتگی در ایران به وقت رسمی ( نصف النهار مرزی ایران) از ساعت 9 و 20 دقیقه تا 9 و 30 آغاز می شود و تا ساعت 11 و 30 دقیقه ادامه دارد.

بهترین نقطه مشاهده گرفت در ایران

به گفته وی بهترین نقطه مشاهده گرفت در ایران در شهرهای جنوبی کشور است و هرچه به سمت شهرهای شمالی کشور حرکت کنیم کمترین مقدار کسوف مشاهده می شود.

هشدار برای رصد خورشید گرفتگی  

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران، با تاکید بر استفاده از ابزارهای مناسب برای رصد خورشیدگرفتگی گفت: برای رصد این پدیده لازم است از فیلترهای مناسب استفاده شود.

قمری نژاد همچنین تاکید کرد: رصدگران قبل از رصد کسوف لازم است فیلترهای خود را بررسی کنند تا نسبت به وجود سوراخ و پارگی در سطح آن اطمینان حاصل کنند در غیر این صورت دچار آسیبهای جدی در ناحیه چشم می شوند.

Image 

جدول میزان رصد و جزئیات خوشیدگرفتگی 25 دی ماه از سوی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام شد.

بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این گرفتگی در بخشی از کشورهای جمهوری آفریقای مرکزی، زئیر، اوگاندا، کنیا، جزایر مالدیو، جنوب هند، سری لانکا، بنگلادش، میانمار و چین به صورت حلقوی دیده می شود.

این گرفتگی در بیشتر آسیا، مرکز و جنوب اروپا و آفریقا (جز غرب، شمال غرب و بخش کوچکی از جنوب آن) به صورت جزئی مشاهده می شود.

در شهر تهران گرفتگی در ساعت 9 و 21 دقیقه آغاز می شود و در ساعت 10 و 23 دقیقه به حداکثر می رسد که در این حالت ماه 8 درصد از سطح قرص خورشید را می پوشاند. این گرفتگی در ساعت 11 و 30 دقیقه در تهران خاتمه می یابد.

مشخصات خورشیدگرفتگی برای تمامی مراکز استانها به شرح زیر است:

شماره/مرکز استان/ شروع گرفتگی/ حداکثر گرفتگی/ پایان گرفتگی/ حداکثر پوشیدگی(درصد)

 Image

خورشیدگرفتگی در مناطق جنوب شرقی ایران نسبت به دیگر مناطق کشور طولانی تر است و بخش بزرگتری از قرض خورشید پوشیده می شود. با توجه به این نکته لازم است که مشاهده مستمر خورشید گرفتگی به بینایی آسیب می رساند و برای این کار، استفاده از صافی های مناسب ضروری است.