Scientific Information

زندگي تكثير ثروتی است كه نامش محبت است

ماهواره GEMS ناسا ، نگاهی نو به منابع ْْX در جهان
ساعت ۱:۱٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸۸  

ماهواره GEMS ناسا ، نگاهی نو به منابع ْْX در جهان

 ناسا خبر داد که توسعه ی رصدخانه ی پایگاه فضایی می تواند برای ستاره شناسان راهی نو برای آشکار سازی اشعه ایکس از اجرام خارجی مانند سیاهچاله ها ، ستارگان نوترونی و سوپر نواها باشد ، که آن را  GEMS مخفف (the gravity and extreme magnetism small explorer ) نامیده اند.

این ماموریت یکی از قسمت های طرح جستجوی کوچک ناسا می باشد . هزینه ای که برای آن در نظر گرفته شده دارای سود زیادی برای دانش ماهواره ها وهوافضا است و اولین ماهواره ایست که میزان قطبش منابع اشعه ایکس را در جهان اندازه گیری می کند.

 قطبیت نور راهی است برای نشان دادن نوسانات الکتریکی در یک موج الکترومغناطیس . یک مثال معمولی از قطبیت ، کم بودن اثر آن بر روی انواع خاصی از عینک های آفتابی است . هنگامی که نور با نوساناتی در یک جهت از آن عبور میکند ، شیشه مخصوص آن  مانع عبور باقی امواج می شود.

ستاره شناسان بارها میزان قطبیت امواج رادیویی و نورمرئی را با آگاهی از دانش اخترفیزیک ، سحابی ها و... بدست آورده اند اما تعدادی از اندازه گیری های قطبیت اشعه ایکس از منابع برون منظومه شمسی به دست آمده است . تا به امروز ستاره شناسان میزان قطبیت اشعه ایکس را تنها از یک جرم خارج از منظومه شمسی بنام سحابی معروف خرچنگ (ابر درخشانی که دلالت بر محل یک ستاره منفجر شده دارد) اندازه گیری می کردند.

سیاهچاله ها درصدرجدول اجرام برای مشاهده  توسط GEMS  قرار می گیرند.

جاذبه وگرانش بی نهایت فضای نزدیک به ریسندگی سیاهچاله فقط باعث خمیدگی مسیر اشعه های ایکس نمی شود ، بلکه معمولا جهت های فضایی الکتریکی آنها را نیز تغییر می دهد. اندازه گیری قطبیت می تواند حضور یک سیاهچاله را آشکار کند.حرکت سریع الکترونها  قطب های اشعه ایکس را منتشر می کند که مانند مارپیچ در میان فضاهای مغناطیسی شدید می باشند.

GEMS می تواند مقیاس فضایی و فواصل زیاد را به خوبی وارسی کند و١٠٠ بار بیشتر از رصدخانه های اشعه ایکس قبلی به قطبیت حساس است . این رصدخانه ی پرتو ایکس قرار است در پایگاه فضایی گدارد ناسا به فضا پرتاب شود. 

 بسیاری از سوالات اساسی که دانشمندان امیدوارند  GEMS   پاسخگوی آن ها باشد عبارتند از:  

 ١- انرژی رها شده نزدیک سیاهچاله ها کجاست؟    

٢- سرچشمه اشعه ایکس خارج شده از پالسارها وستارگان نوترونی چیست؟

٣- ساختمان فضای مغناطیسی در سوپرنواهای باقی مانده چیست؟