Scientific Information

زندگي تكثير ثروتی است كه نامش محبت است

آینده ی خورشید و ستارگان
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸٩  

 

شاید 6 میلیارد سال دیگر ،«کسی» از جایی دیگر از عالم به سوی ما نگاه کند و بجای خورشید و زمین با چنین صحنه ای روبرو شود، صحنه ای که بجامانده از خورشید و منظومه مرده است.

ستارگان


آینده ی ستارگان
برای ستاره ای که تمام هیدروژن موجود در هسته اش را مصرف کرده است چه اتفاقی می افتد؟ پاسخ این پرسش به جرم آن ستاره بستگی دارد. چیزی که باقی مانده است، یک هسته ی پر از اتمهای هلیوم است که دیگر انرژی تولید نمی کند تا بتواند جلوی فشار لایه های بالایی ستاره را بگیرد. آن تعادلی که بین انرژی هسته ای و نیروی گرانش وجود داشت دیگر به هم خورده است. در برابر نیروی خستگی ناپذیر گرانش، ستاره شروع به منقبض شدن می کند تا جایی که دمای مرکزی آن بالا و بالاتر می رود تا اینکه دما برای همجوشی هلیوم آماده می شود. همجوشی هلیوم می تواند در طی ساختن عناصر سنگین تر، دوباره انرژی تولید کند. این دما که برابر 100 میلیون درجه سانتی گراد است، می تواند بر نیروی دافعه ی بین هسته های هلیوم غلبه کند. چرا که هسته ی هلیوم 2 بار مثبت دارد پس نیروی بین دو هسته هلیوم 4 برابر نیروی دافعه ی بین پروتونها است. بر اثر این واکنشها، درون پوسته ای بدور هسته، دوباره واکنشهای هسته ای هیدروژنی آغاز می شود، چرا که دما در آنجا برای همجوشی هیدروژنی مناسب شده است. افزایش تولید انرژی خروجی از ستاره باعث می شود که لایه های خارجی ستاره به سمت بیرون منبسط شوند. این انبساط باعث افزایش حجم ستاره می شود. ستاره در چنین حالتی غول سرخ خوانده می شود. لایه های خارجی ستاره سردتر و در نتیجه قرمزتر شده اند، به همین دلیل رنگ خروجی ستاره قرمز خواهد بود.

سه اتم هلیوم می توانند همجوشی کرده و کربن تولید کنند، و باز می توانند با اتمهای هلیوم همجوشی کرده و اکسیژن، نئون و منیزیم بسازند. اگر ستاره به اندازه ی کافی پرجرم باشد، ممکن است هسته اش به دماهای بالاتری نیز برسد و این همجوشی را تا عناصر سنگین تر نیز ادامه دهد و همجوشی کربن و اکسیژن، به تولید سیلیکون، نیکل و آهن منجر شود. تمام این واکنشهای همجوشی باعث طولانی تر شدن عمر ستاره نمی شود، چرا که بسیار سریع اتفاق می افتند، برعکسِ واکنش همجوشی هیدروژن که بسیار آرام بود.
در این دماهای بسیار بسیار بالا، واکنشهای بسیار متفاوتی به طور همزمان در حال انجام هستند، هسته های مختلف با پروتونها و نوترونهای پرسرعت برخورد می کنند و می شکنند یا همجوشی انجام می دهند:
یک ستاره، یک دیگ غول پیکر است که عناصر جدول تناوبی در آن
«پخته می شوند»!
در بعضی موارد، یک ستاره ی پرجرم ممکن است دارای چندین پوسته ی هم مرکز، بدور هسته اش باشد، که در هر کدام واکنشهای همجوشی خاصی در جریان است. داغ ترین پوسته در مرکز ستاره، شامل آهن است. ستاره اندازه اش دائما در حال افزایش است، مقادیر خروج انرژی بسیار بالا است، ولی دمای سطحی ستاره کاهش می یابد و به همین دلیل قرمز به نظر می رسد.
ستاره ی «ابط الجوزا» دومین ستاره ی پرنور در صورت فلکی جبار، یک ابرغول سرخ می باشد که دمای سطحی اش فقط نصف دمای سطح خورشید است، ولی حدود 50000 برابر خورشید درخشنده تر است.
ابط الجوزا به قدری بزرگ است که اگر بجای خورشید در منظومه ی شمسی قرار بگیرد، سطح این ستاره به مدار سیاره ی مشتری خواهد رسید!!
اگر با چشم غیرمسلح هم به این ستاره نگاه بیاندازید، رنگ قرمز آن را تشخیص خواهید داد. صورت فلکی جبار و ستاره ی ابط الجوزا در فصل زمستان بعد از غروب خورشید در افق شرقی به راحتی قابل دیدن است. سه ستاره ی همخط، مشخصه ی این صورت فلکی است.
آینده ی خورشید
خورشید ما، چون جرم کمی دارد، نمی تواند از مرحله ی هلیوم سوزی گذر کند. مدلسازی های رایانه ای از تکامل خورشید نشان می دهد که درخشندگی خورشید در اوائل شکل گیری منظومه ی شمسی، حدود 30 درصد کمتر از درخشندگی اش در حال حاضر بوده است، و از آن زمان تابحال به تدریج افزوده شده است. این افزایش درخشندگی به آهستگی ادامه پیدا خواهد کرد، و تا یک میلیارد سال دیگر خورشید 10 درصد درخشنده تر خواهد شد. این باعث می شود که بخار آب درون جو زمین به سمت فضا فرار کند. موجودات زنده بزرگتر، روی سطح زمین با شرایط محیطی دشواری مواجه خواهند شد و در نتیجه نابود می شوند. درخشندگی خورشید به افزایش ادامه خواهد داد تا اینکه باعث می شود آب اقیانوسها همه تبخیر شود و زمین کاملا خشک گردد. بدین ترتیب سیاره ی ما خالی از سکنه خواهد شد.
ولی نگران نباشید! گونه ی ما انسانها، تا چند صد هزار سال دیگر روی زمین شرایط خوبی برای زیستن خواهد داشت، 1000 میلیون سال مدت زمانی بسیار طولانی برای ترک کردن زمین و سفر به نقاط دیگر فضا است. البته موانع دیگری نیز پیش از این اتفاق ما را تهدید می کند.
زمانی که همجوشی هلیومی در 5 میلیارد سال بعدی آغاز شود، زمان نسبتاً کوتاهی حدود نیم میلیارد سال درخشندگی خورشید با نرخ 1000 برابر، رو به فزونی می گذارد. سطح خورشیدِ غول سرخ شده، به سیاره ی ما بسیار نزدیک خواهد شد و مانند یک دیسک سرخ عظیم الجثه، نیمی از آسمان ما را خواهد پوشاند! بطور همزمان خورشید مقادیر زیادی گاز به درون فضا پف خواهد کرد، و بخش زیادی از جرمش را از دست خواهد داد و درنتیجه نیروی جاذبه ی خورشید بر زمین، کاهش خواهد یافت. پس مدار زمین وسیع تر خواهد گردید. ولی درنهایت سطح خورشید به مدار زمین خواهد رسید و زمین وارد جو سوزان خورشید خواهد شد و تمامی دنیا درون آتش محو خواهد گردید.
ولی شاید هم زمین از خورشید فرار کند و سطح سوخته و خاموش خود را حفظ نماید. در این صورت پس از خاموشی خورشید، زمین فراموش شده به دنیایی یخ زده تبدیل خواهد شد که هیچ خاطره ای از دنیای پر رنگ و راز ما با خود نخواهد داشت.
زمین تنها مانده،
زمین رها شده در تنهایی خویش...
و دنیا در یخ به پایان خواهد رسید.
خورشیدی که شکل یک ستاره ی غول سرخ در آمده بود، پیش از مرگش لایه های خارجی خود را به درون فضا می فرستد و یک سحابی شکل می دهد، هسته ی این غول سرخ به صورت یک کوتوله ی سفید مرده ولی داغ و کوچک، در میانه ی این سحابی باقی خواهد ماند و تنها بازمانده ی خورشید درخشان و بزرگ ما خواهد بود.
سحابی حلقوی در صورت فلکی شلیاق، یک پوسته ی استوانه ای شکل از گاز تابان است که از ته دیده می شود، به همین دلیل این سحابی به شکل یک دایره دیده می شود. این سحابی حدود 2000 سال نوری از ما فاصله دارد و قطرش حدود یک سال نوری است. (یعنی نور از یک طرف تا طرف دیگر آن یک سال مسیر می پیماید، در حالی که قطر منظومه ی شمسی ما فقط چند ساعت نوری است!)
کوتوله ی سفید مرکزی، تنها بازمانده ی ستاره ای است که پیش از این در این نقطه از فضا قرار داشت. آن ستاره جرمی بیش از جرم خورشید داشته است.
شاید 6 میلیارد سال دیگر ، یک «کسی» از جایی دیگر از عالم به سوی ما نگاه کند و بجای خورشید و زمین با چنین صحنه ای روبرو شود، صحنه ای که بجامانده از خورشید و منظومه ی مرده است.


کلمات کليدي: خورشید ،ستارگان ،نجوم ،عمر کیهان
حل معمای ادغام کهکشان ها
ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸٩  

دانشمندان در آزمایشگاه تحقیقاتی نوال (NRL) پس از مطالعات طولانی مدت معمای ادغام کهکشانها را حل نمودند. از آنجایی که کهکشانها بزرگترین ساختارها در گیتی می باشند، یادگیری هرچه بیشتر درباره شکل گیری آنها کلیدی برای فهم چگونگی کارکرد هستی به شمار می آید.

دکتر فیشر و دکتر روت برگ با استفاده از داده های جدید تلسکوپ 8 متری جنوب جمینی (Gemini-South) واقع در شیلی به همراه نتایج اولیه به دست آمده از تلسکوپ 10 متری W.M.Keck و تلسکوپ 2/2 متری دانشگاه هاوایی و همچنین داده های آرشیوی تلسکوپ فضایی هابل مشکل را حل نمودند. آنها مقاله ای در رابطه با یافته های تحقیقاتی خود مبنی بر تکامل کهکشانها در ژورنال اخترفیزیک (Astrophysical Journal)به چاپ رساندند که پرده از این معمای بزرگ برداشت.


روت برگ چنین شرح می دهد: کهکشانها در هستی کلاً به دو صورت دیده می شوند. یکی به صورت مارپیچی شبیه کهکشان خودمان و یکی به صورت بیضی که در آن ستاره ها در مدارهای تصادفی حرکت می کنند. بزرگترین کهکشانها در گیتی به صورت کهکشانهای بیضوی بوده و برای فهم اینکه هستی در 15 میلیارد سال گذشته چگونه شکل گرفته اول بایست چگونگی شکل گیری این کهکشان ها را فهمید.

 

تلسکوپ 2.2 متری دانشگاه هاوایی

 

تئوریهای بسیار قدیمی براین استوار بوده است که کهکشانهای مارپیچی باهم ادغام شده و کهکشانهای بیضی را در جهان به وجود می آورند. کهکشانهای مارپیچی دارای مقادیر معنی داری گاز هیدروژن سرد می باشند. زمانی که آنها باهم ادغام می شوند الگوی زیبای مارپیچی آنها در هم می ریزد و گاز به ستاره جدیدی منتقل می شود. هرچه مقدار گاز موجود بیشتر باشد، ستاره های بیشتری شکل می گیرد و به همراه آن مقدار زیادی غبار. این غبار توسط ستاره های جوان داغ شده و با موج مادون قرمز تشعشعاتی از خود ساطع می کند.

 

 

 

 

 

 

 

تا این اواخر دانشمندان تصور می کردند که این کهکشانهای در حال ادغام با درخشش مادون قرمز به اندازه کافی بزرگ و متراکم نیستند تا به عنوان پیش سازه های اکثر کهکشانهای بیضی در جهان تلقی شوند. در واقع مشکل در روش اندازه گیری جرم آنها بود. در متد جایگزین از نور نزدیک مادون قرمز استفاده می شود که به کمک آن حرکات تصادفی ستارگان مسن سنجیده می شود. هرچه حرکات تصادفی بزرگتر باشد میزان جرم موجود بیشتر خواهد بود. استفاده از نور نزدیک مادون قرمز این امکان را فراهم می سازد تا به دورن غبار نفوذ کرده و تا حد امکان بسیاری از ستارگان مسن و قدیمی را مشاهده نمود.

 ترکیب زمانی اتفاق می افتد که کهکشانهای مارپیچی ادغام می شوند، چراکه اکثر گاز آن به مرکز گرانشی سیستم کشیده شده و یک دیسک چرخان را تشکیل می دهد. گاز از این دیسک چرخان به درون دیسک چرخان یک ستاره جوان منتقل می شود که خود این ستاره نیز بسیار درخشان بوده و امواج نزدیک مادون قرمز از خود ساطع می کند. دیسک چرخان ستاره های جوان هم ستارگان مسن را روشن می سازد و هم اینکه اگر ستارگان مسن دارای حرکات تصادفی بسیار کمتری باشند آنها را مشخص می سازد.

 

The Gemini 8-meter telescope

 

روت برگ و فیشر به جای مشاهده حرکات تصادفی ستارگان مسن در طول موج های کوتاهتر، به طور موثری از غبارها برای بلوکه نمودن نور ستاره های جوان استفاده نمودند. نتایج جدید آنها نشان داد که ستارگان مسن در کهکشانهای ادغام یافته دارای حرکات تصادفی بزرگتری هستند و این بدین معنی است که آنها سرانجام کهکشانهای بسیار بزرگ بیضوی خواهند شد.

گام بعدی در تحقیقات NRL مشاهده مستقیم دیسک های ستاره ای با استفاده از طیف سنجی سه بعدی نور مادون قرمز است. هر ذره یک طیف است و با کمک آن محققان می توانند یک نقشه دوبعدی از حرکات ستاره ای و سن ستاره ها تهیه نمایند. این نقشه به آنها این امکان را می دهد که اندازه، چرخش، میزان درخشش و سن دیسک مرکزی را اندازه گیری نمایند.

 

منبع : سایت نجوم ایران

ترجمه خشایار طهماسبی از سایت علمی/خبری ScienceDaily

 

 

تصویر: تصویر نوری (چپ) و مادون قرمز (راست) از یک کهکشان ادغام شده دارای درخشش مادون قرمز، ناحیه مرکزی در تصویر سمت چپ محو و نامشخص است اما دیسک مرکزی در تصویر مادون قرمز (سمت راست) کاملا درخشان بوده و به راحتی قابل رویت است. (اعتبار تصویر: تصویر نوری از تلسکوپ فضایی هابل و تصویر مادون قرمز از تلسکوپ 88 اینچی دانشگاه هاوایی)


کلمات کليدي: sciencedaily ،نجوم ،کهکشان ،ابر ستاره
گرانش یک ستاره
ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸٩  

گرانش یک ستاره :

لایه های خورشید

نیروی گرانش ، همواره جذب می‌کند و مایل است که ذرات ماده را همیشه به هم نزدیکتر سازد. از آنجا که جرم یک ستاره معمولی بسیار زیاد است و حتی ممکن است یک میلیون بار بیشتر از جرم زمین باشد، گرانش درونی آن نیز بسیار شدید است. لحظه‌ای اعماق خورشید را مجسم کنید، فشار آن در یک دهمی فاصله سطح تا هسته تقریبا یک میلیون بار بیشتر از فشار جو در سطح زمین است. در این فاصله، فشار با مقاومت گازهای داغ درون خورشید روبرو می‌شود، هنگامی که آتش هسته‌ای رو به کاهش می‌گذارد، گاز ستاره سرد می‌شود و بعد گرانش به نیروی مسلط تبدیل می‌شود. آنچه در این مرحله روی می‌دهد، به جرم ستاره بستگی دارد.

وقتی هیدروژن هسته تمام می شود، ستاره باز به چشمه ی دیگر انرژی، یعنی گرانش روی می آورد. در نتیجه:

1. دما در بیرون قسمت مرکزی به اندازه ای می شود که گذار هیدروژن به هلیوم در آنجا امکان پذیر می گردد.

2. لایه خارجی منبسط می شود و ستاره به غول تبدیل می شود.

3. دمای سطح کاهش می یابد و ستاره ( متناسب با جرمش) به غول یا ابر غول تبدیل می شود.

برای ستاره ای چون خورشید این جریان ممکن است میلیون ها سال دوام آورد .در این مرحله شعاع آن ممکن است پنجاه برابر شود .

هسته ی هلیومی ستاره، همزمان با انبساط قسمت های خارجی، منقبض می شود و دمایش افزایش می یابد. در دمای 100 میلیون درجه 3 اتم هلیوم با یکدیگر ترکیب می شوند و یک اتم کربن را می سازند. این روند همجوشی ادامه می یابد تا ستاره به متغییر قیفاووسی تبدیل می شود (قیفاووسی ستاره ای است که درخشش آن به طور تناوبی و منظم تغییر می کند). و بالاخره، بسته به جرمی که دارد یکی از سه حالت زیر رخ می دهد:

1. اگر جرم ستاره کمتر از 2/1 برابر جرم خورشید باشد، به کوتوله ی سفید تبدیل می شود.

2. اگر ستاره اندکی سنگین تر از 2/1 برابر جرم خورشید باشد، بخشی از جرمش (یا بخش هایی از جرمش را به دفعات متوالی) به دور می افکند و نواختر می شود.

3. اگر جرم ستاره بسیار بیشتر از 2/1 برابر جرم خورشید باشد، ستاره بخش بزرگی از جرم خود را به فضا پرتاب می کند و یک سحابی ابرنواختری بوجود می آورد. و نیز بسته به جرم باقی مانده، به یک کوتوله ی سفید، ستاره ی نوترونی یا سیاه چاله تبدیل می شود.

کوتوله سفید

کوتوله ی سفید:

زمانی که دیگر امکان تولید انرژی هسته ای (همجوشی) از بین می رود، هسته ی ستاره تا حد امکان متراکم شده و ستاره به کوتوله ی سفید تبدیل می شود. حرکت هسته های مثبت اندک اندک کند می شود و انرژی جنبشی تنها چشمه گرما و نور کوتوله ی سفید می شود. در زمان مرگ ستاره ای به جرم خورشید, انفجاری رخ نمی دهد و فقط سطح داخلی آن منقبض و سطح خارجی آن منبسط می شود به گونه ای که عطارد و زهره را می یلعد و زمین و مریخ را به سنگی گداخته تبدیل کرده و باعث می شود که گاز زحل و مشتری به فضا پراکنده شود و این دو سیاره غول پیکر از بین بروند. سرانجام این چشمه نیز از میان خواهد رفت. قسمت داخلی آن به قدری منبسط می شود تا شعاع آن چیزی در حدود شعاع زمین برسد.هنگامی که ستاره ای به جرم خورشید, ابعاد زمین را به خود میگیرد پس انتظار میرود که جرم بسیار زیادی را دارا باشد و سنگی از این ستاره که به اندازه فندق باشد، جرم آن صدها تن وزن دارد.

 پس از بیلیون ها سال، دیگر نوری ساطع نخواهد شد و رابطه ی بصری آن با زمین قطع می شود. تنها با جاذبه ی گرانشی خود یعنی با اختلالی که در مسیر ستاره ای دیگر پدید می آورد، ما از وجود شیی آگاه می شویم که زمانی برای بیلیون ها سال می درخشیده است.

 

نواختر:

گهگاه ستاره ای از تاریکی نسبی به روشنایی بسیار می رسد و سپس کم کم به تاریکی باز می گردد. چنین ستاره ای نواختر نامیده می شود. صفت "نو" درست بکار نمی رود زیرا ستاره نو نیست بلکه تنها درخشش ظاهری آن نو است. این ستاره پوسته ی بیرونی خود را به فضا پرتاب می کند. این پوسته گرداگرد ستاره را می گیرد و باعث افزایش روشنایی آن می شود. پس از مدتی ماده ی پرتاب شده، که همچنان در حال انبساط است، به قدری رقیق می شود که دیگر نمی درخشد. افزایش درخشندگی در مواردی بیشتر از 10000 مرتبه بیشتر از نواختر های معمولی است که آن را ابر نواختر می نامند.روشنایی این ابرنواخترها بگونه ای است که درخشندگی آن با کل درخشش کهکشانش برابری می کند و حتی در طول روز هم قابل مشاهده هستند که البته با گذشته زمان نور آنها رفته رفته کاهش خواهد یافت.

ستاره نوترونی

ستاره ی نوترونی:

در این ستاره که جرمی بیشتر از جرم خورشید را دارد,از مرحله کوتوله سفید گذشته و بسیار متراکم میشود بگونه ای که شعال آن به 10 کیلومتر میرسد در فشار و دمای فوق العاده زیاد هسته ی ستاره، پروتون ها و الکترون ها با هم ترکیب می شوند و نوترون ها را بوجود ما آورند. نام ستارگان نوترونی از همین جا ناشی می شود و بطور غیر قابل تصوری چگال هستند (100 هزار میلیون کیلوگرم در سانتیمتر مکعب). در این گونه ستاره ها نوترون ها مانند گاز عمل می کنند و فشاری را ایجاد می کنند که برای جلوگیری از فروریزش کامل کافی است.همچنین این ستاره ها در حین دوران میدان مغناطیسی نیرومندی را بوجود می آورند. برخی از ستارگان نوترونی به سرعت می‌چرخند و در هر بار چرخش تابشهایی در طول موج رادیویی گسیل می‌کنند، این گونه ستاره‌های نوترونی ، تپ اختر (پولسار) نام دارد.

هنگامی که مرگ ستاره نترونی فرا میرسد انفجار شدیدی رخ میدهد که به این انفجار ابرنو اختر میگویند.روشنایی ابرنو اختر به گونه ایست که با روشنایی کل کهکشان برابری میکند و حتی در روز هم قابل مشاهده است .

سیاهچاله

سیاه چاله:

هر گاه فشار ایجاد شده توسط نوترون ها نتواند مانع نیروهای انقباضی شود، هسته ی ستاره ممکن است بر اثر گرانش به حجم صفر فروریزد و سیاه چاله تولید شود. گرانش سطحی آن به قدری زیاد است که هیچ چیز حتّی نور نمی تواند از چنگ آن بگریزد. سیاه چاله ها به سه دسته تقسیم میشوند:سیاه چاله چرخان, سیاه چاله ریز, سیاه چاله ساده.

سیاه چاله ریز: ابعاد این سیاه چاله به اندازه یک پروتن است و به وفور در منظومه شمسی یافت میشود بعضی از این دانشمندان بر این باورند که همین سیاه چاله های ریز بخش اعظمی از کیهان را از زمان تولدش خورده اند.

سیاه چاله چرخان: این نوع سیاه چاله همانطور که از اسمش مشخص است با سرعت زیادی میچرخد و جسمی که واردش شود را به گوشه نامعلومی از فضا پرتاب میکند(البته در صورت خروج!!)

سیاه چاله ها دارای شعایی با نام شعاع شوارتزشیلد هستند. زمانی که به این شعاع نزدیک نشده اید میتوان از دست سیاه چاله فرار کرد اما زمانی که در این شعاع قرار گرفته باشید, هیچ راه فراری برای شما وجود نخوهد داشت و به علت جاذبه فوق العاده زیاد، ابعاد جسم وارده چندین بار کوچکتر از اتم شده و به اصطلاح گفته می شود که نابود می شود و در همین حین زمان برای آن جسم یا فرد می ایستد.

سیاه چاله ها بیشتر در مرکز کهکشان قرار دارند زیرا مرکز کهکشان محل تجمع ستارگان پیر است.


معمای ضد ماده
ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸٩  

ترجمه ی خانم فوزیه سهرابی

این مقاله ی بسیار جالب را در قالب یک فایل Word برای دانلود گذاشتم که امیدوارم خوشتان بیاد.

لینک دانلود


آیا جاذبه زمین یک توهم است؟!
ساعت ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸٩  

ادعای یک دانشمند معاصر:
نیوتن اشتباه کرد! / جاذبه توهم است

 Sir Isaac Newton


یک ریاضیدان هلندی - آمریکایی با برگزاری یکسری کنفرانسها و به لرزش درآوردن دنیای آکادمیک اظهار داشته که نیوتن اشتباه کرد و قانون جاذبه تنها یک توهم است.
به گزارش خبرگزاری مهر، این فیزیکدان و ریاضیدان 48 ساله هلندی - آمریکایی که "اریک ورلیند" نام دارد با ادعای بسیار شگفت انگیزی، تئوری جاذبه را که یکی از مهمترین قوانین فیزیک است به چالش کشید.

این ریاضیدان اولین دانشمندی نیست که قانون جاذبه نیوتن را به بحث کشیده است. در حقیقت دانشمندان دیگری نیز در گذشته تردیدهایی را نسبت به این قانون نشان داده بودند اما اکنون این فیزیکدان با اشاره به داستان کودکانه "لباس پادشاه" تاکید کرد: "پادشاه برهنه است. از مدتها قبل همه می دانستند که جاذبه وجود ندارد اما اکنون لحظه ای رسیده است که باید آن را داد بزنیم."

به گفته این دانشمند، جاذبه چیزی نیست جز اثر بصری یک علت نامرئی که در یک سطح واقعیت عمیق تر از ظاهر عمل می کند.

براساس گزارش نیویورک تایمز، تئوری ورلیند بیان می کند: "جاذبه وجود ندارد. تمام آن یک توهم است. جاذبه چیزی نیست جز شکلی از بی نظمی، یک عارضه جانبی از یک تمایل طبیعی به سمت آشفتگی."

ورلیند تازه ترین دانشمند از سری دانشمندانی است که از 30 سال قبل در حال رد قسمت به قسمت تئوری جاذبه نیوتن هستند.
 

در دهه 70 جاکوب بکنشتاین و استفان هاوکینگ ارتباط میان سیاه چاله ها و ترمودینامیک را کشف کردند. در دهه 90 "تد یاکوبسن" سیاه چاله ها را مثل هولوگرامها (تصاویر سه بعدی که برای امنیت کارتهای اعتباری استفاده می شوند) نشان داد و خاطر نشان کرد که تمام آن چیزی به درون سیاه چاله های جهان کشیده می شوند همانند اطلاعات چاپ شده بر روی یک هولوگرام بر روی سطح خارجی سیاه چاله ها حضور دارد.

اریک ورلیند، مولف فرمول جبری ورلیند و ارائه دهنده این تئوری جدید یک برادر دوقلوی همسان به نام هرمن دارد.
زندگی این دو برابر به مدت طولانی همسان بود. این دوقلوها دو ریاضیدان بسیار برجسته هستند. هر دو در سال 1988 از دانشگاه اوتریخت هلند فارغ التحصیل شدند و هر دو برای ادامه تحصیلات خود در دانشگاه پرینستون به آمریکا رفتند و با دو خواهر ازدواج کردند و پس از مدتی هر دو طلاق گرفتند و تنها از اینجا به بعد مسیر زندگی آنها از هم جدا شد. به طوری که هرمن در پرینستون ماند و اریک تصمیم گرفت برای نزدیک بودن به فرزندانش به آمستردام برود.

تابستان گذشته درحالی که برای تعطیلات به جنوب فرانسه رفته بود یک دزد لپ تاپ، کلیدهای خانه و پاسپورت وی را به سرقت برد.

این دانشمند تعریف کرد: "مجبور شدم یک هفته بیشتر در آنجا بمانم و در این یک هفته به تئوری نیوتن فکر کردم و دریافتم که نیروی جاذبه تنها شکلی از بی نظمی و یا یک عارضه جانبی از تمایل طبیعی بشر به سمت آشفتگی است. تصور کنید که در یک روز گرم و شرجی موهای شما فر می خورد این تنها به این دلیل است که موهای شما راههای بیشتری برای پیچ خوردن در اختیار دارند تا صاف ماندن و بنابراین به سمت فر شدن می روند. بله. پادشاه برهنه است. این را همه می دانسیم اکنون زمان آن رسیده که آن را با صدای بلند فریاد بزنیم."


ماهنامه نجوم :: Coming Soon :: Share Scientific
ساعت ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٩ امرداد ۱۳۸٩  

Coming Soon

امکان جدیدی در سایت راه اندازی شد.

امکان جدیدی در سایت علمی METSOKAT به زودی راه اندازی می شود. این امکان که به Share Scientific موسوم است به کاربران این سایت و اینترنت این امکان را می دهد تا با هزینه ای بسیار کم برای مدت طولانی بتوانند هر ماه ماهنامه ای از نجوم را در قالب فرمت PDF در فضایی که اعلام می شود مشاهده و Download کنند تا در مدت یک  سال علم بزرگ و جهانی نجوم را به میزان قابل توجهی یاد بگیرند.

هزینه ثبت نام در Share Scientific برای مدت 6 ماه: 3,000 تومان

هزینه ثبت نام در Share Scientific برای مدت 12 ماه: 5,000 تومان

به این صورت است که با پرداخت سریع به صورت اینترنتی و یا به طور مستقیم در بانک ملی سیبا به شماره حساب 0307754424008 و یا با پرداخت کارت به کارت به شماره کارت 6037991105132470 می توانید ثبت نام خود را انجام دهید و فقط با اطلاع رسانی از طریق email به این صورت که از فیش پرداختی خود یک اسکن می گیرید و سپس فایل اسکن شده فیش پرداختی خود را از طریق ایمیل به نشانی metsokat@yahoo.com ارسال کنید.

در غیر این صورت مدیران سایت مسئولیت هیچ گونه عواقبی را بر عهده نخواهند داشت.

در سایت هنگامی که فرم مورد نظر را پر می کنید وارد کردن نام ، نام خانوادگی ، سن ، ایمیل ، طریقه پرداخت کردن الزامی است. وارد کردن ایمیل بسیار حیاتی و مهم است به این صورت که کدهای امنیتی و Security به ایمیل شخصی شما که فقط متعلق به شما است فرستاده می شود.

این ماهنامه توسط افراد مجرب و حرفه ای گروه راه پارس تهیه و تنظیم می شود. منابع مهم این ماهنامه هم سایت های معتبر نجومی که به زبان رسمی است مانند ناسا و کتابهای معتبر و معروف جهان انتخاب و Select می شود.

روند تهیه ماهنامه به این صورت است که اول افراد حرفه ای گروه راه پارس که 8 نفر هستند مطالب مورد نظر خود را انتخاب می کنند (چه محققین و چه مدیران) و یک نفر نیز بر این 8 نفر نظارت می کند تا اطلاعات تحریف نشوند سپس توسط مدیر گروه مطالب مورد بازبینی نهایی قرار می گیرد و بعد از OK شدن اطلاعات و رویدادهای نجومی قالب PDF آن تهیه می شود و در اوایل هر ماه در اختیار کاربران محترم قرار می گیرد.

  

اطلاعات به 10 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

ü   اطلاعات ابتدایی نجوم شامل:

ماه ها – سیارات – ستاره ها – کهکشانها و انواع آنها – جهان هستی – کیهان شناسی – خورشید گرفتگی (کسوف) – ماه گرفتگی (خسوف) – کوتوله ها و انواع آنها – سحابی ها – ابرنواخترها – سیارک ها – شهاب سنگ ها – سفینه های فضایی – ایستگاههای فضایی – سیاهچاله ها - آشنا شدن با 88 صورت فلکی آسمان - ...

 

ü   اطلاعات پایه ای نجوم شامل:

ریاضی – فیزیک – نجوم – اختر فیزیک – ستاره شناسی – کیهان شناسی – مکانیک کوانتومی – فیزیک نیوتونی - ...

 

ü   معرفی دانشمندان نامی نجوم شامل:

بطلمیوس – گالیله – کپلر – تیکو براهه – کوپرنیک – اسحاق نیوتون – ادوین هابل – البرت اینشتین – استفان هاوکینگ – غیاث الدین جمشید کاشانی – عبد الرحمن صوفی – خوارزمی - ...

 

ü   نظریه های نجومی و فیزیکی شامل:

نظریه Big Bang – نظریه لاپلاس – نظریه اشمیتس – نظریه های نسبیت اینشتین – نظریه هیگز – نظریه بوز اینشتین – نظریه ریسمان – نظریه تکانگی – نظریه CPH – نظریه خورشید مرکزی (Heliocentric Theory) – نظریه زمین مرکزی (Geocentric Theory) - ...

 

ü   قانون های نجومی و فیزیکی شامل:

قوانین سه گانه نیوتون به همراه مثال – قوانین سه گانه کپلر به همراه مثال – قوانین نسبیت اینشتین – اثبات قانون جاذبه نیوتون (g=9.77 N/m2) – محاسبات سنگین نجومی-فیزیکی – محاسبات نسبیت خاص – محاسبات نسبیت عام - ...

 

ü   اصطلاحات نجومی شامل:

میدان الکتریکی – میدان مغناطیسی – مدارهای سیارات – مفهوم بیضی بودن مدار سیارات به ور خورشید – مفهوم روز و شب در سیارات مختلف – مفهوم سرعت در حرکت سیارات – مفهوم کند شدن زمان در فضا – مفهوم سرعت – مفهوم مسافت – مفهوم سال نوری (ly) – مفهوم واحد نجومی (AU) – مفهوم انبساط جهان – مفهوم سرعت انبساط جهان – مفهوم پارسک - فاصله کانونی در تلسکوپ - ...

 

 

ü   دستاوردهای علمی و نجومی سازمان های فضایی جهان و امریکا (NASA) در سال جهانی نجوم (2009) و سال 2010 میلادی شامل:

رویدادها و رخدادهای نجومی در سال - ...

 

ü   آشنا شدن با بزرگان حال حاضر نجوم ایران و سازمان نجوم آماتوری ایران شامل:

بابک امین تفرشی – پوریا ناظمی – محسن ایرجی – علیرضا وفا – شهرام یزدان پناه – و سازمان نجوم آماتوری ایران - ...

 

ü   آشنا شدن با نرم افزار نجومی و پرطرفدار Starry Night  شامل:

چگونگی کار کردن با برنامه – آشنایی با نحوه استفاده از صورتهای فلکی - ...

 

ü   آشنا شدن با انواع تلسکوپ شامل:

تلسکوپ های نیوتونی – تلسکوپ های داپسونی – بزرگنمایی تلسکوپ ها - ...

 

اعضای گروه راه پارس:

ü    خشایار طهماسبی (Group Management & Researcher )

ü    مرسده طهماسبی (Group Arrangement & Researcher)

ü    ساتیار طهماسبی (Researcher)

ü    سامیار طهماسبی (Researcher)

ü    رخسانا پاکزاد (Researcher)

ü    پارسا پدرامی (Researcher)

ü    ویکتوریا فروهر (Researcher)

ü    هستی بهرامی (Researcher)

 

v     ایمیل گروه راه پارس : metsokat@yahoo.com

 

مهلت ثبت نام : تا پایان شهریور ماه 1389

شروع برنامه Share Scientific : اول مهرماه 1389 (نیمه دوم سال)

هزینه ثبت نام در Share Scientific برای مدت 6 ماه: 3,000 تومان

هزینه ثبت نام در Share Scientific برای مدت 12 ماه: 5,000 تومان


Magnetic mega-star challenges black hole theory
ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٩  

سلام این خبر رو همین الان تو YAHOO دیدم خیلی جالب بود برام اینقدر هیجان زده هستم که ترجمشم نکردم ترجمش پای خودتون.

PARIS (AFP) – A neutron star with a mighty magnetic field has thrown down the gauntlet to theories about stellar evolution and the birth of black holes, astronomers reported on Wednesday.

Magnetic mega-star challenges black hole theory

The "magnetar" lies in a cluster of stars known as Westerlund 1, located 16,000 light years away in the constellation of Ara, the Altar.

Spiral Galaxy NGC4911

Westerlund 1, discovered in 1961 by a Swedish astronomer, is a favoured observation site in stellar physics.

It is one of the biggest cluster of superstars in the Milky Way, comprising hundreds of very massive stars, some shining with a brilliance of almost a million Suns and some two thousand times the Sun's diameter.

The cluster is also, by the standards of the Universe, very young. The stars were all born from a single event just three and a half to five million years ago.

Within Westerlund 1 is the remains of one of galaxy's few magnetars -- a particular kind of neutron star, formed from the explosion of a supernova, that can exert a magnetic field a million, billion times strong than Earth's.

[Related: Massive black hole acts like cosmic magnifying glass]

 

The Westerlund star which eventually became the magnetar must have been at least 40 times the mass of the Sun, according to the study, which appears in the research journal Astronomy and Astrophysics.

If so, intriguing questions are raised.

The mainstream assumption is that stars of between 10 and 25 solar masses go on to form neutron stars. But those above 25 solar masses produce black holes -- the light-gobbling gravitational monsters that are formed when a massive, dying star collapses in on itself.

 

In that case, the magnetar's mother should have become a black hole because it was so big.

But another alternative, say the authors, is that the star "slimmed" to a lower mass, enabling it to become a neutron star.

How did this happen?

The answer, says the paper, could lie in a binary system: the star that became the magnetar was born with a stellar companion.

As the stars evolved, they began to interact, and the companion star, like a demonic twin, began to steal mass from the progenitor star.

 

Eventually the progenitor exploded, becoming a supernova. The binary connection was sundered by the blast and both stars were ejected from the cluster, leaving just glowing remnants which are the magnetar, according to this theory.

"If this is the case, it suggests that binary systems might play a key role in stellar evolution," said Simon Clark, who led the team, using the European Southern Observatory's Very Large Telescope in Paranal, Chile, to make the observations.

 

A binary system could be "the ultimate cosmic 'diet plan' for heavyweight stars, which shifts over 95 percent of their initial mass," he said.

 

منبع خبر : www.yahoo.com

منبع : www.nasa.gov


تاریخچه فشرده علم نجوم
ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸٩  

بیایید به بهانه روز نجوم نگاهی کوتاه به تاریخ این علم بیاندازیم تا با مراحلی که این دانش کهن پشت سر گذاشته است بیشتر آشنا شویم.

تاریخ فشرده نجوم را می توان به سه دوره متفاوت تقسیم کرد: برای مشاهده تصویر در انداه واقعی بر روی آن کلیک کنید

1- دوره زمین مرکزی (از دوران باستان تا قرن شانزدهم)

2- دوره کهکشانی (از قرن هفدهم تا قرن نوزدهم)

3- دوره کیهانی (از قرن نوزدهم تا اکنون)

دوره زمین مرکزی:
منجمان و ستاره شناسان باستان معتقد بودند که زمین باید در مرکز جهان باشد و فرض می کردند که خورشید، ماه و ستارگان به دور زمین می گردند. علاقه آنان که چندان جنبه علمی هم نداشت به طور عمده معطوف به مسائلی مانند رابطه واقعی یا فرضی رویدادهای آسمانی با حوادث زمینی، جستجوی آسمان به خاطر یافتن نشانه هایی از وقایع سعد و نحس و ... بود.

با این وجود، کشف های برجسته ای در این دوران صورت پذیرفت. گاهشماری با دقت بسیار زیادی رشد کرد، دایره البروج(مسیر ظاهری خورشید از میان ستارگان) به دقت تمام تعریف شد، دوره کامل خسوف و کسوف تعیین گردید و حتی در قرن دوم پیش از میلاد به حرکت محور زمین پی برده شد.

دوره کهکشانی:
می توان گفت که نجوم جدید با این دوره آغاز می گردد. کوپرنیک نشان داد که زمین نه تنها مرکز جهان نیست، بلکه فقط یکی از سیاراتی است که به دور خورشید می گردد. در این دوران معلوم شد که زمین سیاره ای کاملا معمولی است که مانند سایر سیارات حرکتی عادی دارد.


 

در حقیقت آشکار شد که خورشید، یکی از بیلیون ها ستاره مشابه حول و حوش ماست که برخی بزرگتر و بعضی کوچکتر از آن هستند.

در این دوره روش مطالعه پیوسته علمی تر شد و انگیزه اصلی آن میل به شناخت و فهم قوانین بنیادی حاکم بر حرکت اجرام آسمانی و توضیح چیزهایی که چشم می دید بود.

پیشرفتی که از قرن 16 تا قرن 19 میلادی صورت گرفت، نتیجه تلفیق کارآمدی از: رصدهای پردامنه، وسایل پیشرفته و کار نبوغ آمیز علمی بود.

رصدها:

اطلاعات وسیعی که اهمیت بنیادی داشتند، با کار سخت رصدگران دقیق، که نام بزرگ تیکو براهه در صدر آن هاست جمع آوری گردید.

وسایل:

معرفی تلسکوپ به نجوم توسط گالیله مرحله مهمی در تکامل علم نجوم بود. همانطور که اختراع بعدی، طیف نما نیز چنین بود. این دو وسیله مکمل یکدیگر هستند: تلسکوپ رویت ستارگان و اجرام سماوی را با وضوح بیشتری ممکن می سازد و طیف نما نور ستارگان را تجزیه می کند و اطلاعات فراوانی درباره ساختار آنان به ما می دهد.

نبوغ فردی:

نجوم نیر مانند سایر علوم برای پیشرفت خود نیازمند مغزهای بزرگی است که بتوانند بینش، تخیل، شهود و نیز دانش را بر اطلاعات رصدی تطبیق دهند. کپلر با کشف قوانین حرکات سیاره ای و نیوتن با کشف قانون گرانش عمومی در زمره این اندیشمندان بودند.

دوره کیهانی:
در این دوره مشخص شد کهکشان ستارگانی که خورشید ما بدان تعلق دارد فقط یکی از کهکشان های بسیاری است که در عالم وجود دارد. بخش زیادی از تحقیقات نجومی نیم قرن اخیر به این کوشش اختصاص داشته است که توسط شناخت این کهکشان ها تصویری کامل از جهان به دست آوریم. تلسکوپ های نوری بزرگتر و نیز تلسکوپ های رادیویی عم برای کمک به این تحقیقات ساخته شده اند.

دانشمند و نابغه بزرگی که در ذهن عامه مردم بیش از همه با این دوره ارتباط داده می شود آلبرت انیشتین است. کیهان شناسی و اخترفیزیک کاملا به نظریه نسبیت او متکی هستند.

در این دوره نجومی است که ما زندگی می کنیم و تا پایان آن راه درازی در پیش داریم.

منبع: کتاب نجوم به زبان ساده


امواج رادیویی مرموز از یکی کهکشان‌ نزدیک
ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸٩  

ساطع شدن امواج رادیویی بسیار مرموز از یکی از کهکشان‌های نزدیک

در یک رویداد بسیار عجیب، منبع ناشناسی در یکی از کهکشان های نزدیک به کره زمین امواج رادیویی خاصی را به کره زمین ارسال کرده است. این شیء ناشناخته در نزدیکی‌های کهکشان M82 شروع به انتشار امواجی نموده که تا کنون مشابه آن توسط اخترشناسان رویت نشده است.ساطع شدن امواج رادیویی بسیار مرموز از یکی از کهکشان‌های نزدیک

آقای تام ماکسلاو از مرکز نجوم جادرل بنک در انگلستان که در تیم کاشف این امواج حضور داشته اذعان می‌کند که " ما نمی‌دانیم این امواج چیست و از کجا می‌آید".

این امواج احتمالا متعلق به یک شیء بسیار متراکم می‌باشد که با مواد اطراف خود در فضا تلفیق شده است و این می‌تواند یک سیاه‌چاله یا یک سیاه‌چاله درون یک محیط غیر عادی فضایی باشد.

در واقع خصوصیات امواج ارسال شده به زمین به گونه است که هیچ شباهتی به آنچه که تاکنون در کائنات دیده شده است، ندارد. اگر چه متخصصان فیزیک نجوم هنوز به ماهیت این امواج رادیویی پی نبرده اند، اما بهترین حدسی که در این باره زده شده آن است که این امواج احتمالا متعلق به یک شیء بسیار متراکم می‌باشد که با مواد اطراف خود در فضا تلفیق شده است و این می‌تواند یک سیاه‌چاله یا یک سیاه‌چاله درون یک محیط غیر عادی فضایی باشد.

جریان کشف این امواج در ماه می سال گذشته و در زمان رصد انفجارهای ابرنواختری در کهکشان M82 رخ داده است. لکه روشنی از امواج در مدت زمان بسیار کوتاهی منتشر شدند که از نظر قوائد فیزیک نجوم سرعت این انتشار بسیار زیاد بوده و موجب حیرت منجمین شده است. از آنجا که امواج ناشی از سوپرنواها در طی چند هفته به حداکثر روشنایی می‌رسند و سپس پس از چند ماه روشنایی خود را از دست می‌دهند، امواج ارسالی شباهتی به امواج منتشر شده از سوپرنواها ندارند و از الگوی آنها پیروی نمی‌کنند.

این امواج جدید در طی یک سال روشنایی خود را از دست نداده است و طیف آن نیز پایدار می‌باشد.

گزارش این کشف عجیب که می‌تواند حاکی از وجود منبعی ناشناخته در تلاش برای ارتباط با کره زمین باشد، توسط آقای ماکسلاو در روز چهارشنبه 14 آوریل به جلسه مرکز ملی نجوم در گلاسکو در انگلستان ارائه شده است.

شاید به زودی منجمین به دنبال سازماندهی هیات استقبال کره زمین از موجوداتی باشند که از کهکشان‌های نزدیک پیام‌های رادیویی مخابره می‌کنند!


مقایسه نبوغ اینشتین و نیوتن
ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸٩  

چگونه مى توان میزان نبوغ آلبرت اینشتین را اندازه گرفت؟
از بسیارى از جهات این کار شدنى نیست. اگر به گذشته برگردیم و سده هاى متوالى را پشت سر بگذاریم با دانشمندان برجسته اى همچون جیمز کلرک ماکسول، لودویگ بولتسمان، چارلز داروین، لویى پاستور و آنتوان لاوازیه مواجه مى شویم، اما پیش از یافتن شخصى که دستاورد هاى علمى اش همانند ایساک نیوتن با اینشتین قابل مقایسه باشد باید راه درازى پیمود. قبل از نیوتن شاید نتوان شخص دیگرى را پیدا کرد.


اینشتین و نیوتن چنان هوشمند بودند که در سراسر جهان در حوزه پژوهشى خود و وراى آن کاملاً شناخته شده اند. نیوتن حسابان را ابداع کرد، قوانین مکانیک و حرکت را فرموله و نظریه گرانش جهانى را ارائه کرد. اینشتین مبنایى در آسمانخراش فیزیک نوین یعنى نسبیت خاص و مکانیک کوآنتوم را پى ریزى و نظریه جدید گرانش را ابداع کرد.
اما سواى این دستاورد هاى ویژه هر دوى این دانشمندان شیوه تفکر در علم را به طور اساسى تغییر دادند. هر دو جهان بینى ما را گسترش دادند. امروز ما از جهان «نیوتنى» و جهان «اینشتینى» سخن مى گوییم. جهان نیوتنى جهان مطلق ها است و جهان اینشتینى جهان نسبیت. در جهان نیوتن زمان بى وقفه در جریان است، زمان اکنون و همیشه با سرعت یکسانى جارى مى شود. علیت مطلقاً برقرار است، گویى که فرمان الهى است. بدون استثنا هر معلولى علتى دارد، با دانستن گذشته، آینده را مى توان به طور کامل پیشگویى کرد. در جهان اینشتین زمان مطلق نیست. سرعت جریان زمان به ناظر بستگى دارد. گذشته از این مطابق نظریه جدید مکانیک کوآنتوم که اینشتین به رغم شک و تردید هاى بعدى در تدوین آن نقش داشت، عدم قطعیت هاى ذاتى طبیعت در سطح زیراتمى مانع از آن مى شود که با دانستن گذشته، آینده را پیشگویى کنیم. احتمالات باید جانشین قطعیت ها شود.

به نقل از : hupaa.com


هم اینشتین و هم نیوتن اصولاً فیزیکدان نظرى بوده اند. مثل هر فیزیکدان نظرى دیگر آنها هم مهم ترین پژوهش هاى خود را در اوج جوانى به انجام رساندند.
هر دوى آنها آزمایش هایى هم انجام دادند. نیوتن که بزرگترین آزمایشگر بود، کشفیات بزرگى داشته است، از جمله وى دریافت که نور سفید از اختلاط رنگ هاى مختلف حاصل مى شود. نیوتن ریاضیاتى را که احتیاج داشت، خود ابداع کرد. اینشتین البته چنین کارى نکرد، اما شهود درخشان وى او را به بررسى و اقتباس هندسه مبهم نااقلیدسى ریمان و گاوس رهنمون شد تا نظریه هندسى گرانش خود را بنیان نهد.
هر دو هنرمند بودند. هر دو خود را وقف سادگى، ظرافت و زیبایى ریاضى کردند. هر دو آنها ترجیح دادند که مثل هنرمندان در انزوا کار کنند. نیوتن هنگامى که روى طرح خاصى پژوهش مى کرد، ماه هاى متوالى را یکسره در انزوا به سر مى برد. اینشتین هیچ گاه دانشجوى تحصیلات تکمیلى نداشت و بسیار کم تدریس کرده است. هر دو تنها بودند. تنهایى نیوتن بیشتر بود. به نظر مى رسد که شاید وى عملاً روحیات ضداجتماعى داشته است و همانطور که ولتر در هنگام مرگش خاطرنشان کرد: «نیوتن طى عمر چنین طولانى خود هیچ گاه شور و عشقى از خود بروز نداده است؛ وى هیچ گاه به زنى نزدیک نشده بود.» نیوتن حتى طرحى را براى ابقاى تجرد خود ارائه کرده بود. وى نوشت: «راه تجرد این نیست که با نفس خود مبارزه کنیم، بلکه باید با انجام یک کار مطالعه و تعمق در سایر امور با چنین تفکراتى مقابله کرد.»
اینشتین در اواخر خود را با فعالیت هاى اجتماعى متعدد مشغول کرد، از جمله حمایت از انجمن حقوق بشر، ارائه سخنرانى هاى متعدد در سرتاسر جهان در مورد سیاست، فلسفه و آموزش و همکارى براى تاسیس دانشگاه یهودى اورشلیم. اینشتین طى زندگى خود روابط عاشقانه بسیارى داشته است. اما به نظر مى رسد که وى در شخصى ترین سطح زندگى همانند نیوتن منزوى و تنها بود. اینشتین در سال ۱۹۳۱ هنگامى که ۵۲ساله بود، مقاله اى منتشر ساخت و طى آن نوشت: «احساسات شدید من در مورد عدالت اجتماعى و مسئولیت اجتماعى همیشه به نحو عجیبى در تقابل با فقدان نیاز براى ارتباط مستقیم با انسان هاى دیگر و جوامع انسانى است. من حقیقتاً «مسافر تنها» هستم و هیچ گاه با تمام قلبم به کشورم، خانه ام، دوستانم و حتى خانواده درجه یک خودم تعلق نداشتم.»
هم اینشتین و هم نیوتن شدیداً حافظ استقلال خود بودند. هر دو به شدت انزواى خود را قدر مى دانستند.
ایساک نیوتن و آلبرت اینشتین میراث گرانبهایى براى ما بر جاى گذاشتند. نیوتن بر این تصور که بعضى حوزه هاى دانش دور از دسترس ذهن بشر است، تصورى که طى سده هاى متوالى در فرهنگ غرب ریشه دوانده بود، غلبه کرد.
بسیارى از متفکران پیش از نیوتن بر این باور بودند که بشر مجاز است فقط از آن چیزهاى سر درآورد که خداوند بر ما منت نهاده و کشف آنها را مجاز دانسته است. آدم  و حوا به این دلیل از بهشت رانده شدند که از میوه درخت معرفت، معرفت خداوند، خورده اند.
زئوس، پرمتئوس را با زنجیر به صخره اى در بند کشید؛ چرا که وى راز خدایان یعنى آتش را به بشر فانى ارزانى داشت. در کتاب بهشت گمشده (paradise lost) اثر جان میلتون آدم از رافائل فرشته در مورد مکانیک اجرام آسمانى مى  پرسد، رافائل مختصراً آدم را راهنمایى مى کند و سپس مى گوید: «معمار بزرگ در تصمیمى عاقلانه مابقى ماجرا را از انسان و فرشته مخفى نگاه داشته است.»
نیوتن در اثر ماندگار خود با نام اصول (principia,1687) بر همه این محدودیت ها غلبه کرد و ممنوعیت ها را کنار گذاشت. نیوتن در این اثر تمام پدیده هاى جهان فیزیکى شناخته شده از آونگ گرفته تا فنر، از ستاره هاى  دنباله دار تا مدار سیاره ها را با عبارت هاى دقیق ریاضى بررسى کرده است. پس از نیوتن تمایز بین جهان فیزیکى و فراطبیعى آشکارتر شده است. از آن پس جهان فیزیکى براى انسان قابل شناخت شد.
اینشتین در پذیره هاى شگفت انگیز و به ظاهر محال خود در نسبیت خاص نشان داد که حقایق بزرگ طبیعت را صرفاً با مشاهده هاى دقیق از جهان خارج نمى توان به دست آورد، بلکه دانشمندان گاهى اوقات باید فرضیه ها و سیستم هاى منطقى اى را در ذهن خود ابداع کنند که فقط با گذشت زمان مى توان آنها را آزمود. براى مثال همه ما از بدو تولد تجربه مى کنیم که زمان با سرعت یکنواختى جارى است، با این همه این باور حقیقت ندارد. فیزیک نوین حداقل به این درجه از پیشرفت رسیده است که طبیعت را وراى احساس و ادراک بشر فهمیده است و بدین ترتیب به ما مى آموزد که درک عقل سلیم ما از جهان هم ممکن است اشتباه باشد. اینشتین در میراث خود بر این تفکر چند قرنه که پژوهش هاى تجربى و آزمایش ها برترند، فائق آمد. اما وى با نظر مشهور نیوتن که گفت: «hypotheses non fingo» (از فرضیه پردازى بیزارم) نیز مخالف بود، چرا که منظور دانشمند انگلیسى آن بود که وى همانند ارسطو فیلسوف راحت طلبى نیست، بلکه نظریه هاى خود را بر حقیقت هاى قابل مشاهده بنا مى کند.
اینشتین در زندگینامه خود نوشتش اختلاف نظر خود را با نیوتن اینگونه توضیح مى دهد: «نیوتن، مى بخشید، شما تنها روشى را که از زمانه شما فقط براى انسان هاى با قدرت تفکر و خلاقیت بالا قابل درک بود، کشف کردید. مفهوم هایى که شما ابداع کردید، هنوز هم تفکر ما را در فیزیک  هدایت مى کند، اگرچه اکنون مى دانیم که این مفاهیم باید با مفاهیم دیگرى که پیش از این خارج از فضاى تجربه مستقیم قرار داشته است، جایگزین شود.»
اینشتین در مقدمه اى بر ویرایش سال ۱۹۳۱ کتاب اپتیک (opticks) نیوتن در مورد وى نوشت: «طبیعت در مقابل وى همچون کتابى گشوده بود... وى فردى بود که خصلت هاى یک آزمایشگر، نظریه پرداز، مکانیک و علاوه بر آنها هنرمند تشریح مفاهیم در وى جمع بود.» اگر نیوتن بتواند حقه اى سوار کند و سفر ممنوع زمانى را امکان پذیر ساخته و در آینده ظاهر شود، شاید چیزهایى مشابه همین را در مورد اینشتین بگوید. 

آلن لایتمن


ترجمه: خشایار طهماسبی

منبع : سی پی اچ تئوری


ثبت نزدیکترین درخش گاما
ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸٩  

درخش گامایی در فاصله 2 میلیارد سال نوری از ما کشف شد که پس تاب نوری آن تا قدر 5 درخشان شد.
ساکنان شمال غربی ایالات متحده آمریکا در بامداد روز 9 فروردین توانستند در صورت فلکی اسد،انفجار عظیمی را که در فاصله 2 میلیارد سال نوری از زمین رخ داده بود با چشم غیر مسلح ببینند. ساعت 15:07 (به وقت مرکزی ایران) پس تاب نوری یک درخش غول آسای گاما در بخش بالای صورت فلکی اسد تا قدر 5 درخشان شد و حتی گرو
هی از رصدگران در شهرهایی که از آلودگی نوری بالا رنج می برند توانستند آن را رصد کنند.این درخش که GRB 030329 (بر اساس تاریخ آشکار سازی آن 29 مارس 2003) نام گرفت ابتدا توسط مجموعه ای از آشکار سازهای پرتو گاما که برروی دومین جستجوگر انرژیهای قوی زودگذر HETE 2 نصب شده بودند آشکار شد.

این درخش که توسط تیم HETE 2 به عنوان یک درخش غول آسا شناخته شد، حدود 50 ثانیه به درازا کشید و مقادیر عظیمی از انرژی به سوی ما حرکت کرد.HETE 2 محل دقیق این درخش را ثبت و بلافاصله پیامهایی برای اخترشناسان سراسر جهان ارسال نمود و بلافاصله تلسکوپهای بزرگ و کوچکی از سراسر جهان به آن سوی آسمان خیره شد. بروس پترسون (Bruce A.Peterson) و پاول پرایس (Paul A.Price) از رصدخانه ملی استرالیا با وجود آنکه در گیر هوایی طوفانی بودند توانستند پس تاب مریی این درخش را در نور مریی آشکار سازند . آشکار سازی آنها 90 دقیقه پس از ثبت درخش توسط HETE 2 انجام شد و آنها این پس تاب را از قدر 12 رصد کردند. بلافاصله تلسکوپ VLT از مجموعه رصد خانه های جنوبی اروپا در شیلی به طیف نگاری از این درخش پرداخت. بررسی طیف گرفته شده نشان از انتقال به سرخی معادل 1658/0 داشت.

منبع :www.nojum.ir


 

 این انتقال به سرخ به این معنی است که منبع این درخش در فاصله ای معادل 2 میلیارد سال نوری از ما قرار دارد. این در حالیست که اغلب درخشهایی که تا کنون آشکار شده است در فاصله ای بین 5 تا 10 میلیارد سال نوری از زمین قرار دارند. بنابراین GRB 030329 نزدیکترین درخش پرتو گاما به ما است کع تا کنون آشکار شده است ( البته غیر از یک درخش ضعیف و غیر عادی که در خلال ابرنواختر 1998 bw آشکار شد).

پس تاب نوری و بسیار درخشان این درخش گاما تا کنون توسط بسیاری از اخترشناسان حرفه ای و حتی آماتور رصد شده است . نظیر گروه رصدخانه نیرلو در فنلاند و تلسکوپ کوپک دانشگاه تکنولوژی ژاپن در توکیو.این درخش در محدوده پرتوهای ایکس و و امواج رادیویی نیز بسیار پرفروغ بود اما نکته جالب در مورد این درخش محل وقوع آن است. عکسهای آرشیوی از ناحیه ای که در خش در آن اتفا افتاده است نشان از آن دراد که هیچ شی درخشانتر از قدر 22 در آن منطقه وجود ندارد درحالیکه انتظار می رود خاوناده ای از کهکشانها در این ناحیه موجود باشد تا در اثر برخوردهای آن ناحیه این درخش شکل گرفته باشد. جستجو ی این ناحیه تا زمانیکه بازتاب نوری این درخش کاملا فرو نشیند متوقف خواهد بود و پس از آن اخترشناسان به جستجوی دقیق تر این ناحیه خواهند پرداخت. نکته جالب دیگر نیز در مورد این درخش استثنایی وجود دارد. در طی کاهش نور پس تاب این درخش چندین بار و در فاصله های زمانی 30، 60 و 90 ساعت پس از درخش اصلی مجددا پر نور شد. این درحالیست که در درخشهای عادی این حالت تنها یکبار اتفاق می افتد و یا برای مدت اندکی روند نزولی نورانیت آن متوقف می شود. این منجنی نوری پیچیده شاید در اثر یک چگالی بالا و غیر همگن از ابرهای گازی اطراف منطقه درخش و یا منابع انرژی دیگر شکل گرفته باشد.

در هر صورت GRB 030329 داده هایی را در بر دارد که ان را تبدیل به بی نظیر ترین درخش گامای قابل مطالعه نموده است و فرصتی استثنایی را در اختیار اخترشناسان قرار دا ده است. جورج ریکر (George Ricker) از دانشگاه MIT و مسول پروژه HETE 2 در مورد بررسیهای این درخش می گوید " هدف بعدی ما ادامه دادن به رصدهای این منبع غول آسا و شگفت است تا بتوانیم به منشا این درخش پی ببریم"


پرتاب موشک Ares I-X ناسا با موفقیت انجام شد
ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸٩  

نسل جدیدی در تولید راکتهای عظیم فضایی


ناسا اولین موشک از سری موشک‌های تحقیقاتی خود را برای گسترش ابزار سفرهای فضایی پرتاب کرد. بنا به این گزارش، موشک Ares I-X که برای انجام یک پرواز زیر مداری به فضا پرتاب شد بعد از اینکه روز سه‌شنبه به دلیل شرایط جوی موفق به پرتاب نشد، روز چهارشنبه (28 اکتبر 2009) راس ساعت 15:30 به وقت گرینویچ در دومین تلاش با موفقیت از ایالت فلوریدا پرتاب آزمایشی خود را انجام داد. موشک ۱۰۰ متری Ares I-X، در پرتاب دو دقیقه‌ای خود به محققان ناسا اطلاعات مفیدی در مورد ساخت نمونه اصلی موشک می‌دهد. ساخت این موشک بخشی از برنامه آمریکا برای گسترش ابزار جدید سفر به فضا است.

این پرتاب هنگامی انجام شد که نگاه کنجکاو خبرگزاری‌های جهان را بار دیگر به سمت پروژه کانستلیشن (Constellation) سوق داد. پروژه‌ای بلندپروازانه که هدف نهایی‌اش ثبت نخستین قدم‌های بشر بر خاک مریخ است. مأموریت آزمایشی Ares I-X، نخستین قدم سازمان فضایی آمریکا برای بازنشسته کردن ناوگان شاتل‌های فضایی و جای‌گزینی آن‌ها با موشک‌های پیشرفته سری Ares است. موشک‌هایی که در آینده‌ای نه چندان دور انسان را بار دیگر به ماه فرستاده و راه سفر به مریخ را هموارتر خواهند ساخت.

این موشک آزمایشی، مجهز به ۷۰۰ حس‌گر است تا در حین عملکرد موتورها، دانشمندان به دقیق‌ترین جزییات پرتاب نیز دسترسی داشته باشند. موشک، درست مانند موتورهای سوخت جامد شاتل به مدت ۲.۵ دقیقه فعال خواهد بود و سپس قطعات مختلف آن بوسیله چتر نجات در اقیانوس اطلس فرود خواهد آمد. با این حساب مسئولین ناسا در این پرتاب خواهند توانست عملکرد چترهای نجات غول پیکر طراحی شده برای پروژه کانستلیشن را نیز محک بزنند. نکته جالب اینجاست که این نوع موشک در بزرگترین نوع خود است بگونه ای که ٢٠٠ تن بار را به فضا حمل می کند و این درحالیست که به غیر از شاتل که معمولا ١۵ تن بار می برد سایر موشک های بزرگ قادر بودند حداکثر ١٠تن بار را به فضا حمل کنند. یعنی ظرفیت حمل بار به فضا ٢٠ برابر رسیده است. یعنی در ۵ پرتاب ١٠٠٠ تن بار به مدار حمل میشود و این به آن معنی است که در دو دهه آینده می توان صنایعی را در ماه ایجاد کرد که قادر به تولید ماشین آلات و تجهیزات و مواد حیاتی از منابع ماه باشند.

البته اجرای چنین برنامه‌های بلند پروازانه‌ای که تحت عنوان پروژه کانستلیشن شناخته می‌شوند، بسته به سیاست‌های فضایی دولت اوباماست و آینده چنین تصمیماتی نیز بسته به موفقیت نخستین مأموریت آزمایشی این پروژه؛ یعنی مأموریت Ares 1-X دارد. مأموریت‌های سرنشین‌داری که هم اکنون در چشم‌انداز کاری سازمان‌های فضایی خصوصی لحاظ شده‌اند، در این میان بزرگ‌ترین رقیب ناسا در پیش‌نویس تجدیدنظر دولت آمریکا در خصوص برنامه‌های سرنشین‌دار فضایی این کشور در آینده است ...


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


موشک یکصد متری Ares 1-X سوار بر سکوی پرتاب در پایگاه فضایی کندی ناسا

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


12 اختراعی که دنیا را تغییر داد !
ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸٩  

12 اختراعی که دنیا را تغییر داد !

موزه علوم لندن به مناسبت صدمین سال افتتاح خود، ده موضوع از میان اشیای این موزه را که بیشترین تاثیر در تاریخ گذاشته‌اند، را انتخاب کرد و در نهایت از بین تمام موضوعات رادیولوژی پرتوی ایکس به عنوان برترین اختراع برگزیده شد.

موزه علوم لندن در ماه ژوئن (خرداد) سال جاری و به مناسبت صدمین سال افتتاح خود، از موزه‌داران خود خواست تا ده موضوع از میان اشیای این موزه را که بیشترین تاثیر را در تاریخ گذاشته‌اند، انتخاب کنند. موارد انتخاب‌شده به رای‌گیری عمومی گذاشته شد تا مشخص شود مهم‌ترین اختراع قرون گذشته از دید مردم کدام یک از آنها خواهد بود. تقریبا 500 هزار نفر از بازدیدکنندگان موزه و رای ‌دهندگان آنلاین در این رای‌گیری شرکت کردند و ده برنده زیر را به ترتیب انتخاب کردند.


رادیوگرافی پرتوی ایکس

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

به نظر می‌رسد که عکس رادیوگرافی پزشکی اشعه ایکس، با 9581 رای، مهم‌ترین اختراع و اولین جایگاه برندگان در موزه علوم باشد.
در سال 1895، فیزیک‌دانی به نام ویلیام رونتگن، اشعه ایکس را کشف کرد، که حرف X نشان‌دهنده منشا ناشناخته آن بود. او بعدها فهمید که این پرتوها می‌توانند از میان گوشت بدن بگذرند و با استفاده از صفحات فیلم عکاسی می‌توان تصاویری از استخوان‌ها در بدن تهیه کرد. این عکس اشعه ایکس از دست همسر رونتگن در ماه دسامبر سال 1895 گرفته شد و قدیمی‌ترین عکس اشعه ایکس باقی‌مانده از قسمتی از بدن یک انسان است. اندی آدام، رئیس کالج سلطنتی رادیولوژیست‌های انگلستان، گفت: "رادیولوژی جالب‌ترین و سریع‌الرشد‌ترین تخصص در پزشکی مدرن است. کشف اشعه ایکس این نظم را به وجود آورد و به تعداد بی‌شماری از بیماران سود رساند".

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

بروشور اشعه ایکس، دهه 1930

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

این جلد یک دفترچه تبلیغاتی توسط شرکت تولیدکننده تجهیزات واتسون اند سانز تهیه شد. تا دهه 1930، از تجهیزات اشعه ایکس به طور گسترده برای تشخیص طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها، استفاده می‌شد، از استخوان‌های شکسته گرفته تا تومورها و بیماری سل.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دستگاه اشعه ایکس

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

این مجموعه اشعه ایکس توسط راسل رینولدز و تنها چند ماه بعد از اکتشاف رونتگن ساخته شد. این یکی از قدیمی‌ترین دستگاه‌های جهان در نوع خود است و بعضی از اولین تصاویر از داخل بدن انسان که برای مشاهده آنها نیازی به چاقوی جراحی نبود، با استفاده از این ماشین تهیه شد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

پنی ‌سیلین

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

جایگاه دوم با کسب 6825 رای.
هاگ‌های اسفنجی که از این پنجره‌ها در مرکز لندن وارد دفتر کار آلکساندر فلمینگ شده‌ بودند، او را به کشف اولین آنتی‌بیوتیک در سال 1928 رهنمون کردند. تا اواسط دهه 1940، تحقیقات در انگلستان و ایالات متحده منجر به این شد که اولین پنی‌سیلین به دست بیماران برسد. تولید این دارو آغازگر موجی از داروهای جدید بود که سبب شدند که ابتلا به عفونت‌های باکتریایی، دیگر عارضه ترسناکی نباشد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

نردبان دوگانه دی.ان.ای

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

جایگاه سوم با کسب 6725 رای.
این بازسازی از اولین مدل مولکولی دی.ان.ای حاوی برخی از قسمت‌های اصلی مدلی است که فرانسیس کریک و جیمز واتسون در سال 1953 درست کردند. کشف آن دو، دانشمندان را قادر ساخت که هم بفهمند که ارگانیزم‌ها چگونه ژن‌های خود را منتقل می‌کنند و هم اینکه فعالیت‌های سلول‌ها چگونه کنترل می‌شود. با ارزان‌تر شدن تعیین توالی ژنی، ما هر روز بیشتر از آن خواهیم شنید.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

کپسول آپولو 10

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

جایگاه چهارم با کسب 4649 رای.
چهل سال پیش از این، سه نفر در داخل این کپسول به دور ماه چرخیدند تا تمرینی باشد بر اولین فرود انسان بر ماه، که دو ماه بعد از آن به وقوع پیوست.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

موتور موشک V2

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

جایگاه پنجم با کسب 3985 رای.
این موتور در اسلحه‌ای استفاده می‌شد که توسط طرف بازنده جنگ جهانی دوم ساخته شده بود، ولی V2 که در سال 1942 اختراع شده بود، شکل دنیا را در دهه‌های بعد از خود عوض کرد. خالق این راکت، ورنر فون براون، بعد از جنگ به ایالات متحده نقل مکان کرد، و در آنجا بر روی در حال پیدایش موشک‌های قاره‌پیما کار کرد. پس از آن او برای ناسا کار کرد و در انجا شاهکار خود، موشک ساترن V را ساخت که سفینه آپولو 11 را با خود به ماه برد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

راکت استیفنسن

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

جایگاه ششم با کسب 3533 رای.
با رسیدن به سرعت‌های رکوردشکن برای پیروزی در مسابقات 1829 رینهیل در لنکشایر انگلستان، این راکت به جای موتورهای ثابت که طناب‌ها را می‌کشیدند، دنیا را به سوی موتورهای متحرک رهنمون کرد. خالقین این راکت، رابرت استیفنسن و شرکا، آن را بر مبنای اصل اولیه‌ای ساختند که بعدها تبدیل به استاندارد اوکوموتیوهای بخاری شد، و مردم و کالاهای مورد نیاز آنها را به مدت یک قرن در سراسر کره زمین جابجا کرد. تاریخ می‌توانست خیلی ساده متفاوت از این باشد. یک لوکوموتیو دیگر که لاکی نام داشت در مسابقه این راکت را شکست داد، ولی قابلیت اطمینان کمتری داشت.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

کامپیوتر Pilot ACE

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

جایگاه هفتم با کسب 3472 رای.
یکی از اولین کامپیوترهای الکترونیکی همه منظوره، Pilot ACE اولین برنامه خود را در روز 10 ماه می سال 1950 اجرا کرد. در آن زمان، این کامپیوتر سریع‌ترین کامپیوتر در جهان بود. طراحی این کامپیوتر، یک مدل کوتاه‌تر از طراحی انجام شده توسط یکی از پیش‌گامان کامپیوتر آلن تورینگ بود. Pilot ACE به دلیل جایگاهی که در اولین نسل از کامپیوترها داشت انتخاب شد، کامپیوترهایی که اولین نیاکان ماشین‌هایی بودند که هم‌اکنون همه‌ جای این کره خاکی و حتی مدار اطراف آن را به تصرف خود درآورده‌اند.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

موتور اتمسفری

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

جایگاه هشتم با کسب 3457 رای.
موتور اتمسفری در سال 1712 و توسط توماس نیوکامن اختراع شد. این مدل در سال 1791 از روی طرح او و توسط فرانسیس تامپسن در یک معدن ذغال سنگ در دربی‌شایر ساخته شد، و قدیمی‌ترین موتور از نوع نیو‌کامن است که تاکنون کامل مانده و تغییر عمده‌ای به خود ندیده است. موتور اتمسفری بحران انرژی را در روزگار خود حل کرد و پیشگام انقلاب صنعتی بود. این موتور با پمپاژ آب به خارج از معادن عمیق استخراج ذخایر ذغال سنگ این معادن را که تا آن زمان دور از دسترس بودند ممکن ساخت. به رغم اینکه این موفقیت مهندسی آغازگر عصر صنعت است که ما هنوز آن به سر می‌بریم، این اختراع همچنین آغازگر زمانی است که وابستگی نسل بشر به سوخت‌های فسیلی واقعا شروع شد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

فورد مدل T

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

جایگاه نهم با کسب 3231 رای.
شرکت فورد موتور با پیشگام شدن در استفاده از نظریات جدید در مورد تولید انبوه، توانست درهای یک بازار جدید خیلی بزرگ را به روی خود بگشاید و اتومبیل را نیز وارد فرهنگ عامه کند. "فوردیسم" تبدیل به یک استعاره آشنا برای تولید هر چیزی در مقیاس انبوه گردید، فلسفه‌ای که امروزه استاندارد کارهای تجاری است.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

تلگراف برقی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

جایگاه دهم با کسب 2694 رای.
چارلز ویتستون و ویلیام کوک، حق امتیاز اولین دستگاه ارتباط راه دور موفق دنیا را در سال 1837 به نام خود ثبت کردند. تلگراف آنها اولین استفاده عملی از برق برای مخابرات راه دور بود و به اولین شبکه‌های ارتباطی عمومی در دنیا منجر شد و از آن زمان تاکنون هر روز بر قدرت، ظرفیت و اهمیت این شبکه‌ها افزوده می‌شود.


دانلود انواع نرم افزار
ساعت ٧:۱٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ امرداد ۱۳۸٩  

نرم افزار محاسبه عدد پی به روش سری لبنیتز
Leibnitz Series Method
عنوان فایل :
pi3.zip
سیستم عامل :
[ Windows ]
اندازه فایل :
16 kbنرم افزار محاسبه عدد پی به روش نیوتون
Newtonian Method
عنوان فایل :
pi4.zip
سیستم عامل :
[ Windows ]
اندازه فایل :
19 kb


بقیه نرم افزارها در ادامه مطلب...


انواع دوتایی ها
ساعت ٧:٠۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ امرداد ۱۳۸٩  

ستاره های دوتایی بنابر ویژگیهایشان به چند دسته اصلی تقسیم میشوند :

1)      گاه دو ستاره فقط از دید ما در یک امتداد قرار گرفته اند و نزدیک هم دیده میشوند ، در حالی که هیچ ارتباط فیزیکی با هم ندارند و حتی ممکن است صدها سال نوری از یکدیگر فاصله داشته باشند . این ستاره های دوتایی ظاهری ، به دوتایی های اپتیکی معروفند ، یا به سادگی دوگانه نام دارند . بارزترین نمونه دوگانه های آسمان ، دو ستاره عناق و سها در دسته ملاقه بزرگ دب اکبرند که آنها را با چشم غیر مسلح نیز میتوان تفکیک کرد .

2)      گاهی دو ستاره نزدیک به هم واقعا با یکدیگر ارتباط فیزیکی دارند . آنها دو ستاره ای هستند که در دام گرانش یکدیگرند و گرد مرکز جرم مشترک منظومه میگردند . اغلب این دوتایی ها از بدو تولد در کنار هم و از یک سحابی اولیه شکل گرفته اند . مرکز جرم منظومه به ستاره پرجرمتر نزدیک است و اگر اختلاف جرم زیاد باشد به نظر میرسد که یکی به دور دیگری که پرجرمتر است میگردد . به اینگونه منظومه های دوتایی واقعی یا به سادگی دوتایی میگویند . نمونه بارز چنین دوتایی هایی بتا- دجاجه یا عناق ، دومین ستاره دسته ملاقه دب اکبر است که پیش از این نیز درباره آن گفته شد. عناق و سها گرچه دوگانه اند ، ستاره پرنورتر یعنی عناق منظومه ای دوتایی است که با تلسکوپهای کوچک به خوبی مشخص است .  با محاسبه مدار و حرکت فضایی دو ستاره یا با در دست داشتن فاصله آن دو ، به نوع منظومه میتوان پی برد . اگر فاصله هر دو یکی باشد یا اینکه هر دو حرکت فضایی یکسانی داشته باشند ، مشخص است که دوتایی واقعی اند .


خودرویی که قوانین فیزیک را می‌شکند
ساعت ٧:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ امرداد ۱۳۸٩  

یک شرکت خودروساز چینی تصمیم گرفته به هر بهایی با گرمایش جهانی مقابله کند. خودروی ضد کربن این شرکت قرار است اولین خودروی دنیا باشد که مانند برگ، دی‌اکسید کربن مصرف می‌کند و اکسیژن آزاد می‌نماید.خودرویی که قوانین فیزیک را می‌شکند

به نظر می‌رسد یک شرکت خودروسازی چینی تصمیم گرفته هر ایده ناپخته‌ای را برای طراحی یک خودروی دوستدار محیط زیست به کار گیرد، حتی اگر لازم باشد که قوانین فیزیک‌دانان را دور بریزد.

بر اساس گزارش وایرد، شرکت خودروسازی شانگهای قرار است با ایده خودرویی به نام یه‌زی (که در لغت به معنای برگ است) به نمایشگاه خودروی 2010 شانگهای بیاید. یه‌زی با یک لایه پلاستیکی پوشانده شده،‌ از انرژی قابل تجدید استفاده می‌کند و مهم‌تر این که اکسیژن دفع می‌کند. بدین ترتیب، یه‌زی اولین اتومبیل ضد کربن دنیا خواهد بود.


دلیل نام‌گذاری این خودرو، سقف برگ‌مانند آن است که محل نصب سلول‌های نوری است. نکته جالب‌تر،‌ توربین‌های چرخ‌هاست. به گفته شرکت سازنده،‌ این چرخ‌ها هنگام حرکت خودرو، برق تولید می‌کنند. چهارچوب شاسی هم از فلز و مواد آلی ساخته شده و دی‌اکسید کربن هوا را می‌گیرد و با استفاده از آن در یک سلول سوخت میکروبی، بخار آب ساتع می‌کند.
به ادعای این شرکت، خودروی یه‌زی می‌تواند دی‌اکسید کربن حاصل از مصرف برق خودش را تبدیل به نیروی الکتریکی کند که باز مورد مصرف خود خودرو قرار می‌گیرد.


 البته بسیاری از این اطلاعات به طور غیرمستقیم منتشر شده است و خود شرکت مستقیما هیچ اطلاعات دقیقی را منتشر نکرده است، چه برسد به این که توضیح بدهد تمام این تبدیل‌ها طی چه فرایندی صورت می‌گیرند.

اسپنسر کانگ، مهندس خودرو و متخصص سوخت‌های جایگزین درباره این اطلاعات معتقد است که همه این‌ها،‌ راه‌های ممکن تولید نیروی الکتریکی هستند، اما به سختی می‌توان آن‌ها را در یک خودرو به کار برد. کانگ معتقد است منظور از چهارچوب ساخته شده از فلز و مواد آلی،‌ باید شبکه‌ای میکروسکپی باشد که در حال حاضر در مطالعات، برای ذخیره هیدروژن در سلول سوخت ماشین‌ها به کار می‌رود.مشکل اینجاست که این شبکه برای ذخیره هیدروژن گرمای زیادی آزاد می‌کند، بنابراین نیاز به یک سیستم خنک‌کننده قوی خواهد داشت.

کانگ در مورد توربین‌های درون چرخ‌ها معتقد است که چنین سیستمی بیشتر از آن که تولید انرژی داشته باشد، باعث افزایش وزن خواهد شد. البته در شرایطی مانند ترمز گرفتن و یا حرکت در سرازیری‌ها، ممکن است چنین توربین‌هایی به کار بیایند، اما دقت لازم در مهندسی چنین توربین‌هایی، ‌در واقع اجرای آن‌ را غیرعملی می‌سازد.

در مجموع به نظر می‌رسد که این خودرو باید قوانین فیزیکی که ما می‌شناسیم را زیر پا بگذارد. در غیر این صورت، ‌انرژی که باید صرف گرداندن سیستم‌هایش نماید، از انرژی مورد نیاز خود خودرو بیشتر خواهد بود.

با این حال، شرکت شانگهای اعلام کرده که به زودی جزییات مربوط به این خودرو را اعلام خواهد کرد. البته این خودرو هنوز یک ایده است و تا رسیدن به تولید فاصله بسیاری دارد.

 

منبع: wired

برگرفته از: خبرآنلاین


نظریه وجود جرم منفی با توجه به E=mc2
ساعت ٧:٠۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ امرداد ۱۳۸٩  

با تقارن موجود در طبیعت برای تمام ذرات هم جرم منفی و هم جرم مثبت در نظر می گیریم (این نامگذاری به معنی آن نیست که آنها دارای بار الکتریکی مثبت یا منفی باشند) جرم منفی قابل رویت نمی باشد.
 
از اتم هیدروژن شروع کرده ایم و توزیع جرم منفی در اطراف هسته اتم هیدروژن به نحوی در نظر گرفته شده که یا نتایج تجربی اسپکتروسکپی اتم هیدروژن در ارتباط باشد.
 
بین دو ذره مختلف از جمله الکترون و پروتون در اتم هیدروژن می تواند جزیی از انرژی جرمی مثبت یکی با جزیی از انرژی منفی دیگری و بالعکس آن اثر کرده که ضمن آن پیوند دو ذره صورت میگیرد و پرتو الکترومغناطیسی تابش می شود. 
 ( طبق رابطه اینشتین برای جرم، انرژی جرمی   E=mc2  در نظر میگیریم) برای جدا سازی الکترون از اتم هیدروژن که مقداری از جرم الکترون و پروتون ضمن پیوند کاسته شده و تبدیل به پرتو گردیده ، چنانچه این اتم تحت تابش پرتوی به انرژی مناسب واقع گردد  ضمن تامین کسری از جرم منفی و مثبت برای هریک (الکترون و پروتون) الکترون از اتم خارج و آزاد میگردد.
در مثال دیگر چنانچه دو ذره الکترون و پوزیترون مجاور هم واقع شوند کل انرژی جرمی منفی یکی با کل انرژی جرمی  مثبت ذره دیگر و بالعکس اثر کرده، که طی آن انرژی جرمی ها تماما تبدیل به انرژی پرتو گاما خواهد شد. و چندین مثال های دیگر که در متن آمده است.

برای مشاهده ی ادامه ی متن به ادامه ی مطلب مراجعه کنید.


مقدمه:
در این نظریه بنا به قرارداد برای تمام ذرات معمولی اعم از ذرات الکترون ، پروتون، نوترون… و یا سایر اجسام که در طبیعت با آنها سرو کار داریم و می شناسیم، جرم مثبت نسبت میدهیم. از طرف دیگر به هریک از این ذرات یا اجسام علاوه بر جرم مثبت جرم منفی هم نسبت میدهیم. جرم های منفی بطور مستقیم قابل رویت نمی باشند و هنوز هم نتوانسته اند با دستگاههای فیزیکی آنها را آشکار سازند. این نامگذاری های جرم مثبت و جرم منفی به مفهوم دارا بودن بار الکتریکی منفی یا بار مثبت و یا بدون بار بودن آنها نمی باشد.
در چند دهه اخیر بویژه دهه حاضر مقالات پژوهشی مختلفی برای به اثبات رساندن وجود جرم منفی در مجلات معتبر علمی منتشر شده است. (مرجع 1 الی 7)
در اینجا ابتدا به ذکر دلایلی می پردازیم که چرا علاوه بر جرم معمولی که آنرا جرم مثبت می نمایم، جرم منفی نیز وجود دارد. در طبیعت برای نیرو ها و اثر متقابل آنها تقارن وجود دارد.
 اولا در طبیعت بار الکتریکی مثبت و منفی وجود دارد که باهم متقارند.
 ثانیا عقربه مغناطیسی یک قطب شمال و یک قطب جنوب موجود است که این دو قطب هم حالت متقارن دارند.
 ثالثاً جهت اسپین الکترون در اتمهای چند الکترونی بعضی به طرف بالا و بعضی دیگر به طرف پایین است. که همین موضوع برای اسپین نوکلئونها در هسته های چند نوکلئونی نیز مطرح است.
با توجه به این تقارن ها در طبیعت پیش بینی می کنیم که در طبیعت، هم باید دو نوع جرم مثبت منفی وجود  داشته باشد.
اینک دو فرض برای خصوصیات جرم منفی قائل می شویم.
1-     مقدار جرم منفی یک ذره با مقدار جرم مثبت همان ذره مساوی است.
2-  جرم مثبت یک ذره نمی تواند بر جرم منفی خود اثر کند. به همین ترتیب جرم منفی یک ذره نمی تواند بر جرم مثبت خود تاثیر بگذارد. نه به صورت جزئی و نه به صورت کلی و در نتیجه پرتو الکترومغناطیسی تابش نمیگردد. ولی جرم منفی یک ذره می تواند با جرم مثبت ذره ی دیگر این تبدیل را صورت دهد. بنا به رابطه اینشتین  E=mc2  و یا

mc2 + m¯c2 =Eγ1 +Eγ2

تبدیل جرم به انرژی انجام میگیرد که با بیان دقیقتر انرژی جرمی مثبت یک ذره (که آنرا طبق معمول با  E=mc2 نمایش میدهیم) به همان مقدار انرژی جرمی منفی ذره دیگر (که آنرا به E=c2 نشان میدهیم)، اثر کرده و تولید دو و یا ندرتا سه فوتون (پرتو الکترومغناطیس) می نماید. معمول بر این است که این پدیده را Pair Annihilation که به معنی نابودی زوج می باشد، می نامند. ولی با توجه به قوانین پایستگی انرژی، اندازه حرکت و غیره بجای بکار بردن نابودی جرم، تبدیل انرژی جرمی به پرتو الکترومغناطیس و یا عکس این پدیده یعنی بجای پدیده تولید زوج، تبدیل انرژی الکترومغناطیسی به انرژی جرمی مثبت  E=mc2  و منفی E=c2 را به کار می بریم .

در مقالاتی که اخیرا به چاپ رسیده جرم منفی را (Tachyon) نامیده اند. در مقاله ای در مجله علمی داخلی به نام اطلاعات علمی سال سوم شماره 8 در اول اردیبهشت سال 1367 در صفحات 10 و 11 به صورت مقدماتی درباره جرم منفی به چاپ رسیده بود، نام جرم منفی را nass در مقابل جرم مثبت mass گذاشته بودند. (مرجع 7) .
برای شروع مطالعه در باره جرم منفی از ساده ترین اتم یعنی اتم هیدروژن که شامل یک پروتون و یک الکترون است آغاز می کنیم.
 بنا به فرضیه اول که مقدار جرم مثبت یک جسم با مقدار جرم منفی همان جسم مساوی گرفتیم مثلا مجموع جرم مثبت و منفی پروتون MeV/c2 938.27 و برای نوترون  MeV/c2939.57 و الکترون را MeV/c20.511 می باشد که نیمی از هر کدام جرم مثبت و نیمی دیگر جرم منفی آن ذره می باشد.
در اتم هیدروژن طبق مدل بوهر، با توجه به نیروی کلمبی بین پروتون و الکترون مدارهای مجاز برای الکترون حول هسته در نظر گرفته شده که با اعداد کوانتوم اصلی  n1, n2, n3 … مشخص شده اند. طبق این مدل مقدار انرژی الکترون و شعاع این مدارها قابل محاسبه است که با مقادیر تجربی اسپکتروسکپی سازگار می باشند. علاوه بر این در مکانیک کوانتوم با در نظر گرفتن نیروی الکتریکی کولمبی بین الکترون و پروتون از حل معادله شرودینگر همین اعداد کوانتومی اصلی را می توان بدست آورد. جدول (1)
نحوه توزیع جرم منفی:
 
ابتدا هدف تعیین مقدار انرژی جرم منفی می باشد که در خارج از پروتون آن را احاطه کرده است. این نحوه توزیع جرم منفی پروتون باید به گونه ای باشد که چنانچه الکترون آزاد، به یکی از تراز های انرژی مجاز منتقل شود، قسمتی از جرم مثبت الکترون به جرم منفی پروتون در این تراز طی رابطه  E=mc2 که تبدیل جرم به انرژی است باعث تولید پرتو الکترومغناطیس (فوتون) گردد و بدین طریق با مقداری کم شدن انرژی جرمی مثبت الکترون و نیز انرژی منفی پروتون، الکترون ها در اتم هیدروژن مقید و یا پیوند خواهد داشت.
برای اتم هیدروژن   که دارای یک پروتون و یک الکترون است، طبق مدل بوهر الکترون در تراز های ( یا مدارهای دایره ای ) با کوانتوم اصلیn دارای انرژی En و شعاع مداری rn  که به ترتیب؛

n2

h2

rn=

  و

k2e4m 1

En=ke2m

2πh2 n2

 

  (1)

ke2

Enrn=


2πh

و چنانچه در این رابطه انرژی E بر حسب eV (الکترون ولت) و شعاع r   بر nm حسب باشد داریم که:

   (2)

0.71944

En(ev)=


rn(nm)

با بیان دیگر برای اعداد مختلف کوانتوم اصلی داریم که

E1r1= E2r2= E3r3=…..E’r’=0.71944 eVnm   

در جدول 1 بازاء اعداد کوانتوم اصلی n  مقادیر شعاع تراز ها برحسب  nm   و انرژی برحسب eV وارد شده است.

جدول (1) مشخصات انرژی و شعاع تراز ها برای کوانتوم های اصلی n

E (eV)

r (nm)

n

13.6

0.0529

1

3.4

0.2116

2

1.51

0.4761

3

0.85

0.8464

4

0.544

1.325

5

0.377

1.9044

6

0.2775

2.5921

7

0.2125

3.3856

8

0.1629

4.2849

9

0.136

5.29

10

با استفاده از رابطه (2) و جدول (1) نمودار تغییرات E برحسب را رسم میکنیم:
این نمودار با توجه به نقاط تجربی که بوسیله آزمایش های اسپکتروسکپی برای اتم هیدروژن صورت گرفته، بدست آمده که در جدول (1) نیز این مقادیر داده شده است و در ضمن این مقادیر با مدل اتمی بوهر و معادله شرودینگر سازگار است.

نمودار 1

اینک از رابطه (2) که از مدل بوهر و معادله شرودینگر بدست آمده، نمودار تجربی (1) را از دو طرف ادامه میدهیم.
 
اولا  برای  فاصله های  کوتاهتر از  شعاع  اولین  مدار  الکترون  در اتم  هیدروژن  که  برابر  با 0529.0nm است شروع می کنیم و تا مرز پروتون که شعاع پروتون در حدود r0=1.2 10-6 nm می باشد و انرژی الکترون در این نقطه 6105 eV خواهد بود، ادامه میدهیم.
 
ثانیا برای فاصله های دور مثلا  برای عدد کوانتومی اصلی 100=n که بطور دلخواه انتخاب شده است r=5.29102 nm و انرژی مربوط به آن  13.610-4 eV می باشد. نمودار را در این قسمت هم ادامه میدهیم. با مقایسه فاصله در دو حد، نسبت این دو مقدار به هم 108 و نسبت انرژی ها 109 است.
با این گستردگی مقادیر انرژی و فاصله، برای نمایش دادن نمودار تغییرات E بر حسب r که مجموعه نقاط تجربی و دو نقطه حدی را شامل می شود، با مقیاس های لگاریتمی به صورت زیر رسم می کنیم.

نمودار (2)

]در مورد نقطه ای که تقریبا در وسط این نمودار است و با دایره مشخص شده است، بعدا مطالبی ذکر خواهد گردید[
اینک برای تعیین مقدار انرژی جرم منفی که در اطراف پروتون توزیع شده است ابتدا از همان رابطه (2) نمودار تغییرات بین دو نقطه حدی را با مقیاس معمولی به طور شماتیک رسم می کنیم.

نمودار (3)

سطح زیر این نمودار E برحسب r یعنی S برابر است با :

و یا:                                                                  S=14.32 eVnm 
و اما انرژی مربوط به جرم منفی که در خارج از هسته (پروتون) می باشد مساوی با حاصل ضرب S در  بنابراین داریم که ؛

E=s2πE0=23.14610514.32=54 MeV   (3)


توجه شود که با تغییر عدد کوانتومی اصلی بجای 100 مثلاً 10 و یا 1000 این مقدار تا حدودی تغییر خواهد کرد.
 
با ورود الکترون آزاد به یکی از تراز های انرژی مثلاٌ n=1 طبق مدل بوهر که با نتایج معادلات شرودینگر نیز سازگار است، شعاع آن 0.0529nm  است، مقداری از جرم منفی پروتون با همین مقدار از جرم مثبت الکترون و بالعکس برهم اثر کرده که در نتیجه آن مقدار این دوانرژی جرمی تبدیل به انرژی الکترومغناطیسی میشوند. انرژی این پرتو13/6eV است که از اتم تابش می شود.
 ضمن گسیل این تابش، اتم هیدروژن با انرژی کمی عقب زده خواهد شد.
 
  در اینجا متذکر می شویم که در محاسبات صورت گرفته، تقریب هایی صورت گرفته است.
 اولاٌ به علت آن که جرم الکترون خیلی کمتر از پروتون می باشد،  me=mp/1836 مقدار جرم منفی الکترون نسبت به پروتون کم ونیز این جرم در محدوده کوتاهی از الکترون توزیع شده است.
 ثانیاٌ بحث ما فقط درباره کوانتوم اصلی   (n) محدود بوده است و در مورد کوانتوم گشتاور زاویه ای ( l )  و گشتاور مغناطیسی (ml) بحثی نشده است.
 حال چنانچه پروتون را به صورت کره ای به شعاع 1/2fm و توزیع جرم مثبت و منفی در داخل آن را بطور یکنواخت بگیریم، می خواهیم طبق نظریه وجود جرم منفی مقدار این جرم منفی را در داخل پروتون نیز تعیین کنیم. اگر جرم منفی در خارج از پروتون را به mx  و مقدار جرم منفی را در داخل حجم پروتون به را mi  نمایش دهیم مقدار جرم منفی کل مربوط به پروتون برابر :

 xc2+mic2 

میباشد و طبق آنچه که قبلا اظهار شده مقادیر جرم مثبت هر ذره از (جمله پروتون) با جرم منفی آن مساوی است. و چون انرژی معادل جرم پروتون روی هم رفتهMeV 938.27  است که نیمی از آن یعنی 469.14MeV   مربوط به جرم مثبت است و نیمه دیگر مربوط به جرم منفی آن بوده است. بنابراین مقدار انرژی معادل جرم منفی داخل پروتون به اندازه  ic2=(469.14-54) MeV  و یا  415.14MeV  می باشد.
در شکل زیر نمودار های تغییرات جرم منفی به صورت نقطه چین و جرم مثبت پروتون [با خط پیوسته] برحسب r ( فاصله تا مرکز پروتون)بطور شماتیک رسم گردیده است.

نمودار (4)

مثال 2
اتم موئونی; حال بجای اتم هیدروژن که شامل یک الکترون و یک پروتون می باشد یک اتم موئونی که از یک موئون و یک پروتون تشکیل یافته در نظر می گیریم بار الکتریکی موئون منفی و مقدار آن برابر بار الکتریکی الکترون است ولی جرم موئون 207 برابر جرم الکترون است با توجه به جرم کاهش یافته موئون در اتم موئونی داریم که ، شعاع مدار موئون اتم موئونی در تراز با کوانتوم اصلی n=1 بنا به نظریه بوهر برابر است با:

=2.84410-4  nm

0.0529

  =

h2

rµ=186

k186mee2

و یا  284/4fm  می باشد. و انرژی آن برابر است با:      E=13/6 x 186 = 2529/6 eV                     
لازم به ذکر است که جرم موئون 0.11 جرم پروتون است. بنابراین جرم منفی آن نسبتا در مقایسه با جرم منفی پروتون کم و جرم منفی آن تا فاصله کوتاهتری نسبت به جرم منفی پروتون توزیع شده است.
در اینجا متذکر میشویم که برای تعیین انرژی پیوندی بین موئون و پروتون، در اتم موئونی نیز باید علاوه بر اثر جرم منفی پروتون بر جرم مثبت موئون، می بایست اثر جرم منفی موئون بر جرم مثبت پروتون نیز دخالت داده شود.
 این اثر به علت فاصله نسبتاً کم موئون با پروتون می باشد. ولی تا حدودی قابل ملاحظه است. ما در اینجا برای ساده کردن موضوع از دخالت آن صرفنظر نموده ایم.
با این حال و با تقریب بکار گرفته شده، چنانچه بازهم حاصل ضرب انرژی در شعاع تراز موئون برای اتم موئونی حساب کنیم همان مقدار ثابتی که برای اتم هیدروژن داشتیم، بدست خواهد آمد.
در همان دستگاه مختصات E برحسب r که برای اتم هیدروژن رسم نمودیم نمودار(2) نقطه ای به مختصات E وr مربوط به اتم موئونی وارد شده که این نقطه نیز بر نمودار مربوط به اتم هیدروژن در قسمت ادامه داده شده منطبق است.
مثال 3
اینک بجای اتم هیدروژن که شامل یک پروتون و یک الکترون می باشد، هسته دوترون را در نظر می گیریم. دوترون هسته اتم دوتریوم است که از یک پروتون و یک نوترون تشکیل شده است.
 در اینجا بحث کوتاهی در مورد آنچه را که نیروی قوی هسته ای نام دارد، و باید منشاء وجودی آن را اثر جرم منفی یک نوکلئون بر جرم مثبت نوکلئون دیگر و بالعکس آن است مطرح می کنیم:
میدانیم که بین پروتون و نوترون و همچنین بین دو نوترون و نیز بین دو پروتون با بیانی نیروی قوی هسته ای اثر می کند. ( البته همچنین میدانیم که بین پروتون با پروتون علاوه بر نیروی قوی هسته ای نیروی ضعیف تر کولونی نیز اثر می نماید.)
بنا به نظریه وجود جرم منفی، قسمتی از جرم منفی یکی از نوکلئون های دوترون، نوترون بر قسمتی از جرم مثبت پروتون،و بالعکس قسمتی از جرم منفی پروتون بر جرم مثبت نوترون اثر کرده مجموع انرژی جرم های مثبت و نیز انرژی جرم های منفی از آن بر اساس رابطه اینشتین: E=mc2  و یا:

c2m¯ + DE = Dmc2

به انرژی الکترومغناطیسی تبدیل می شود این انرژی پرتو تابشی برابر  2.225MeV می باشد.
محاسبه و آزمایش نشان داده است که شعاع پروتون در حدود  1.2fm است. شاید بتوان شعاع نوترون را نیز همین مقدار فرض کرد. از طرف دیگر محاسبه و آزمایش نشان داده است که شعاع دوترون تقریبا برابر 2.21fm  می باشد. با توجه به این فاصله کوتاه بین پروتون و نوترون در هسته دوترون به گونه ای خواهند بود که قسمتی از جرم مثبت نوترون با قسمتی از جرم مثبت پروتون، یکدیگر را می پوشاند. علاوه بر این قسمتی از جرم منفی نوترون در قسمت حجم داخلی پروتون قبلا، و قسمتی از جرم منفی پروتون در قسمت داخلی نوترون وجود داشته اند. که آنها هرکدام ضمن اثر جرم منفی یکی با جرم مثبت دیگری تبدیل به انرژی الکترومغناطیسی شده اند.
این موضوع بعلاوه نشان میدهد که هریک از نوکلئون ها در موقعیتی واقع شده اند که تراکم جرم منفی نوکلئون دیگر در این ناحیه زیاد است که بدین علت اثر مقدار جرم منفی یکی بر جرم مثبت دیگری زیاد می باشد که در نتیجه تبدیل این انرژی جرمی ها به انرژی الکترومغناطیسی نسبتا زیاد خواهد بود.
 انرژی پرتو تابشی برابر MeV 2.225 می باشد. بنابراین مقدار جرم دوترون به اندازه   2.225MeV/c2   از مجموع جرم پروتون آزاد و نوترون آزاد کمتر است.
با توجه به توزیع جرم منفی هر نوکلئون در صورتیکه فاصله دو نوکلئون، دوترون مقداری زیادتر شود، اثرات جرم منفی یک نوکلئون بر جرم مثبت نوکلئون دیگر، خیلی کم خواهد شد و پیوند بین آنها قطع خواهد گردید که این دلیل روشنی برای کوتاه بودن برد نیروی هسته ای می یاشد که باز هم این موضوع صحت نظریه وجود جرم منفی را تائید می کند.
برای هسته هایی که تعداد نوکلئون های آنها (عدد جرمی A) زیاد است که آنها را هسته های نیم سنگین و یا سنگین می نامند، یکی از نوکلئون ها که در قسمت داخلی هسته ( نه آنکه در پوسته ) هسته واقع است، اثر جرم منفی نوکلئون هایی که آن را احاطه کرده اند بر جرم مثبت آن زیاد است و نیز اثر جرم منفی این نوکلئون ذکر شده بر جرم مثبت نوکلئونهای اطراف آن زیاد می باشد.
 انرژی حاصل از این تبدیلات جرم های منفی به جرم های مثبت و بالعکس برای یک نوکلئون که در قسمت داخلی هسته است حدوداً  8MeV می باشد که در مقایسه با انرژی مربوط به دوترون  2.225MeV   قابل انتظار می باشد. دقت شود که انرژی پیوندی مربوط به نوکلئون هایی که در قسمت پوسته هسته ای می باشد، کمتر از نوکلئون های قسمت مرکزی است.
در اینجا متذکر می شویم که با نظریه وجود جرم منفی نتایجی که از آن در منشاء نیروی قوی هسته ای و مقدار نیروی بین نوکلئونها و نیز برد کوتاه این نیرو را به دست می دهد به خوبی قابل توجیه است.
مثال 4
مقدمه: برای ذرات باردار، ذره و پاد ذره به دو ذره ای اطلاق می شود که جرم ها و سایر خواص آنها با هم یکی ولی از لحاظ بار الکتریکی، یک ذره مثبت و دیگری منفی باشد. ذراتی که معمولا در طبیعت فراوان ترند، ذره می نامیم مثل الکترون (e-) که بار آن منفی است و پاد ذره آن پوزیترون (e+) می باشد که جرم آن برابر با جرم الکترون و بار الکتریکی آن مثبت است.
در مثال دیگر پروتون که دارای بار الکتریکی مثبت است، ذره (P) و پاد پروتون آن ذره ای است که جرم آن برابر جرم پروتون و بار الکتریکی آن منفی می باشد که آن را به صورت (¯P) نمایش می دهند. و اما برای ذراتی که بدون بار الکتریکی باشند، مثلا دو ذره در عمل یکی از این دو را بطور دلخواه ذره و دیگری را پاد ذره میگیریم.
به طور کلی چنانچه یک ذره و یک پاد ذره در مجاورت هم باشند، کل جرم منفی یکی بر جرم مثبت دیگری و بالعکس کل ذره مثبت همان ذره مثبت اولیه به کل جرم منفی ذره دوم اثر می نماید و بدین صورت کل جرم دو ذره تبدیل به انرژی الکترومغناطیسی(γ ) میگردد.
در مثال (4)، نمونه های مختلفی را مطرح می کنیم بر خلاف آنچه که در مثال های قبلی دیدیم در این پدیده ها، کل انرژی جرمی موجود، به انرژی الکترومغناطیسی تبدیل می شود. به عنوان یک مثال که در طبیعت اتفاق می افتد ذره (e-) الکترون با پاد ذره آن (e+) باهم اثر می کنند. بدین صورت:

e+ + e- = γ1+γ2
mc2 + m’c2= γ1+γ2

که در رابطه اخیر، m  مجموع جرم منفی و مثبت الکترون می باشد که برابر 0.511MeV و’ m مجموع جرم منفی و مثبت پوزیترون است، که آن هم  0.511MeV  می باشد که و انرژی هریک از پرتو های γ نیز  0.511MeV   است
بعد از اتفاق افتادن این پدیده هیچ جرم وجود نخواهد داشت که طبق رابطه اینشتین انرژی جرمی به انرژی الکترومغناطیس تبدیل می گردد. در اینجا اضافه می نماید که با احتمال کمی هم بجای دو فوتون سه فوتون تابش شود.
نمونه دیگری از این نوع که از طریق تجربی مشاهده شده، صورت گرفتن پدیده ای نظیر آنچه که برای الکترون و پوزیترون ذکر شد، می باشد که آن تاثیر پروتون با پاد پروتون با هم است که با توجه به جرم منفی صورت می گیرد.

γ1+γ2 = P¯ +P

چنانچه یک پروتون با یک پاد پروتون، مجاور هم در حال سکون باشند و یا ضمن برخورد باهم مواجه شوند جرم مثبت یکی با جرم منفی دیگری و بالعکس جرم منفی ذره اول با جرم مثبت ذره دوم اثر کرده و انرژی کلی جرم ها تبدیل به پرتو g می شود. چنانچه دو ذره نسبت به هم در حال سکون و نزدیک به هم باشند انرژی پرتو های گاما  938.28MeV  خواهد بود.
و باز هم مثالی دیگر طبق رابطه اینشتین، تبدیل جرم به انرژی الکترومغناطیسی همانگونه که ذکر شد میتواند بین دو ذره که بدون بار الکتریکی باشند ولی از تمام لحظات دیگر از جمله جرم با هم یکی باشند صورت پذیرد.
 
جرم این دو ذره باهم مساوی است و هریک از آنها دارای جرم منفی و نیز جرم مثبت می باشند. تمام جرم منفی یکی°π  ها با تمام جرم مثبت °π  دیگر و بالعکس تولید این پدیده می نمایند. در اصطلاح به طور دلخواه یکی از پیون های خنثی (°π) را ذره و دیگری پاد ذره می گیریم.
و بازهم نمونه دیگری که با وجود جرم منفی توجیه می کنیم صورت گرفتن پدیده بین دو ذره ی خنثی (°η) می باشد بدین گونه که

η°° = γ1+γ2

به طور خلاصه برای تمام نمونه هایی که در مثال 3 ذکر شده، و عملا این پدیده ها در طبیعت اتفاق می افتد توجیه آنها با نظریه وجود جرم منفی کاملا وفق می کند. 
این نظریه عرضه شده، از چند لحاظ قابل اهمیت است:
1-  به علت تقارنی که در طبیعت بین نیرو ها و اثر های متقابل موجود است ضمن عمومیت دادن این موضوع برای جرم ، علاوه برآن که برای جرم های معمولی که آنها را جرم مثبت میگیریم موجود بودن جرم منفی نیز طبیعی به نظر می رسد.
2-  از نتایج تجربی مربوط به آزمایش های اسپکتروسکپی که کاملا مورد تائید است برای محاسبات مربوطه به جرم منفی استفاده شده است.
3-  ضمن تائید مدل بوهر و نتایج حاصل از حل معادله شرودینگر برای ساختار اتم هیدروژن با در نظر گرفتن جرم منفی و بکار بردن تبدیل جرم به انرژی (E=mc2) و علت مقید شدن و یا پیوند الکترون در اتم هیدروژن تشریح گردیده است.
4-  قبلا نمودار تغییرات E بر حسبr برای اتم هیدروژن که آن را برای فاصله های بلند و کوتاه ادامه داده بودیم نمودار 2 شرح داده شده، اینک مختصات E و r که برای اتم موئونی طبق محاسبه بدست آمده در آن نمودار وارد می کنیم. این نقطه نیز بر نمودار منطبق خواهد بود که این سازگاری طبق مدل بوهر دور از انتظار نمی باشد.
5-  برای دوترون که هسته اتم دوتریوم است، باز به کمک همان رابطه اثر جرم منفی پروتون با جرم مثبت نوترون و بالعکس، اثر جرم مثبت پروتون و جرم منفی نوترون باعث تبدیل قسمتی از انرژی جرم های این دو نوکلئون به انرژی الکترومغناطیسی شده که پیوند دو نوکلئون صورت گرفته و هسته دوترون تشکیل می گردد.
6-  پدیده هایی که آنها را نابودی زوج می نامند، که در واقع این انرژی جرم ها هستند که به صورت انرژی الکترومغناطیسی تبدیل شده و پرتو الکترومغناطیسی تابش میگردد. بکار بردن لغت نابودی و یا Annihilation برای این پدیده مناسب نمی باشد.
 بعنوان اولین مثال انرژی جرمی مثبت الکترون با انرژی جرمی منفی پوزیترون و بعلاوه آن انرژی جرمی منفی الکترون با انرژی جرمی مثبت پوزیترون تولید دو یا سه فوتون خواهند کرد. و نیز همین موضوع برای دو ذره پروتون و پاد پروتون و نیز برای دو ذره خنثی الکتریکی (°π) با (°π ) صورت می پذیرد.
7-  در فیزیک هسته ای، فیزیک اتمی و فیزیک مولکولی غالباً سخن از انرژی بستگی یا پیوندی می شود که مثلا برای تعیین انرژی پیوندی هسته، (بدون در نظر گرفتن جرم منفی و مثبت آن) با توجه به جرم معمولی هسته و مجموع جرم اجزای تشکیل دهنده هسته این مقدار انرژی پیوندی را تعیین می کنند.
 ولی به نظر می رسد در مورد عاملی که باعث این پیوند بین نوکلئون های یک هسته میگردد، هیچ توجیهی به روشنی و سادگی اثر متقابل جرم منفی و جرم مثبت برای تبدیل انرژی جرمی به انرژی الکترومغناطیسی که ضمن آن بین نوکلئون ها پیوند صورت میگیرد نباشد.
 در اینجا اضافه می نماید که با این نظریه وجود جرم منفی و بکار بردن رابطه E=mc2 در هیچیک از این مثال ها، قوانین فیزیکی از جمله قانون پایستگی انرژی، اندازه حرکت، بار الکتریکی، اسپین و غیره نقض نشده است. و به نظر می رسد که در طول زمان این نظریه دنبال شود و با مثال های جامع تری و با جزئیات بیشتری آن را مطرح کنند.
  
توضیح کوانتومی جرم منفی پرتون و نظریه پیشنهادی در مورد بار الکتریکی الکترون
 مقدمه:
در شماره آبانماه 1385 مجله وزین دانشمند، نخستین بخش از نظریه وجود جرم منفی منتشر شد. در اینجا دیدگاه کوانتومی جرم منفی پرتون توضیح داده شده است. علاوه بر آن، در ادامه نظریه پیشنهادی در مورد بار الکتریکی الکترون آمده است.
1 – در نحوه ی توزیع جرم منفی مثلاً در اطراف هسته اتم هیدروژن (پرتون) بجای توزیع اتصالی جرم منفی،  توزیع کوانتومی در نظر گرفته می شود.

 در نمودار زیر توابع شعاعی چگالی احتمال r2|R(r)|2  برای چندین l , n    اتم هیدروژن بنمایش گذاشته شده است.

نمودار 3

 ماکزیمم احتمال این حالات در rmax=n2a0    است.
محاسبات برای تعیین چگالی احتمال تنها برای حالت های    l=n-1  صورت گرفته، که توزیع چگالی لحتمال شعاعی  بصورت پیوسته کروی می باشد. حالات مورد محاسبه برای اتم هیدروژن   4f, 3d, 2p, 1s می باشد. بعنوان مثال برای حالت2p  که تابع موج شعاعی آن بصورت زیر است.

 
 
واضح است که اگر r1=0    و =r2  باشد، برای تمام توابع موج شعاعی چگالی احتمال مساوی یک خواهد بود.
در اینجا توجه شود که علاوه بر حالت فوق برای n=2  که حالت  2p  می باشد، حالت  2s  و نیز برای  n=3   حالات 3p  و 3d    وجود دارد و غیره، که توزیع چگالی احتمال یافت شدن الکترون برای آنها کروی نمی باشد و محاسبه صورت نگرفته است.
 
حال در این نظریه نحوه ی توزیع جرم منفی مربوط به پرتون بمقدار چگالی احتمال یافت شدن الکترون در پوسته بین   rmax-a0≤ r ≤rmax+a0  نسبت می دهیم.
 
که مثلاً برای 2p   که ماکزیمم تابع شعاعی توزیع احتمال آن در r=4a0   است حدود انتگرال گیری را از 3a0  تا 5a0  میگیریم که طبق محاسبه برای این حالت مقدار 0/375  بدست می آید.

 

 
در جدول زیر برای چند حالت مختلف کوانتوم اصلی n  که تکانه زاویه ای آنها l  مساوی با n-1  است، توزیع چگالی احتمال که در این حالات  در پوسته کروی می باشد، بصورت زیر داده شده است.

حالت

مکان محتمل ترین
 فاصله الکترون تا مبدا (rmax)

مقدار چگالی احتمال یافت شدن
الکترون در پوسته ی

rmax-a0≤ r ≤rmax+a0

1s

a0

0.8

2p

4a0

0.375

3d

9a0

0.13

4f

16a0

0.021

کمیات احتمال که در جدول فوق داده شده بدون بعد (دیمانسیون)  است. چناچه بطور دلخواه آنرا mc2  انرژی جرمی الکترون ضرب کنیم مقادیر متناسب با انرژی جرم منفی در این پوسته ها را بدست می دهد. با توجه به توزیع چگالی های غیر کروی در این محاسبات فقط قسمتی از انرژی جرم منفی پرتون را بحساب آورده ایم.
در اتم موئونی که از یک پرتون و یک موئون تشکیل شده، موئون در پوسته 1s  اتم موئونی واقع است. یعنی در حالت پایه می باشد.
قبلاً محتملترین فاصله آن را تا مبدا که 2/84×10-4 nm  و انرژی بستگی آن 2/53KeV   می باشد، تعیین کردیم. مقدار چگالی احتمال آن از مبدا تا فاصله 22/84*10-4 nm  مساوی همان مقدار 0/8  می باشد که در این پوسته از مقدار انرژی جرمی آن  (2/53)/2 KeV  و از انرژی جرم منفی پرتون در این پوسته همین مقدار کاسته شده است.
چنانچه امکان محاسبه کل انرژی جرم منفی پرتون که قسمتی در خارج از پرتون و قسمتی در داخل حجم پرتون وجود می داشت، برابر مقدار زیر می گردد.    

MeV

938.24

 =

Mpc22

2

2 -  در این نظریه وجود جرم منفی با توجه به رابطه انیشتین E=mc2 ، در مورد الکترون، آن را کره ای میگیریم که بار الکتریکی آن (-e) فقط در قسمت کوچکی در مرکز این حجم کروی الکترون وجود دارد و بقیه حجم کره بدون بار الکتریکی است.
 انرژی جرمی مثبت آن با وجود این بار الکتریکی منفی (0/511)/2 MeV   و انرژی جرم منفی آن نیز همین مقدار است. الکترون آزاد اگر مثلاً  در تراز n=1  اتم هیدروژن منتقل شود مقداری از جرم مثبت خود (نه آنکه بار الکتریکی منفی) با جرم منفی پرتون که بطور کوانتایی در اطراف پرتون توزیع شده برهم کنش کرده و از جرم این دو کاسته خواهد شد و طبق رابطه E=mc2  به انرژی پرتو الکترومغناطیسی تبدیل و فوتون تابش می شود.


عضویت سریع در Share Scientific
ساعت ٤:٤٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ امرداد ۱۳۸٩  

عضویت سریع در Share Scientific

 

* نام و نام خانوادگی :
* شماره فیش :
* آدرس ایمیل:
سن :
* تاریخ واریز :
* مبلغ واریز شده :
* مدت اشتراک و نوع پرداخت :
نحوه تماس با شما: تلفن: آدرس ایمیل
نحوه آشنایی شما با ما:
موضوع پیام:
توضیحات دیگر :


امکان جدیدی در سایت راه اندازی شد
ساعت ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٤ امرداد ۱۳۸٩  

Coming Soon

امکان جدیدی در سایت راه اندازی شد.

امکان جدیدی در سایت علمی METSOKAT به زودی راه اندازی می شود. این امکان که به Share Scientific موسوم است به کاربران این سایت و اینترنت این امکان را می دهد تا با هزینه ای بسیار کم برای مدت طولانی بتوانند هر ماه ماهنامه ای از نجوم را در قالب فرمت PDF در فضایی که اعلام می شود مشاهده و Download کنند تا در مدت یک  سال علم بزرگ و جهانی نجوم را به میزان قابل توجهی یاد بگیرند.

هزینه ثبت نام در Share Scientific برای مدت 6 ماه: 3,000 تومان

هزینه ثبت نام در Share Scientific برای مدت 12 ماه: 5,000 تومان

به این صورت است که با پرداخت سریع به صورت اینترنتی و یا به طور مستقیم در بانک ملی سیبا به شماره حساب 0307754424008 و یا با پرداخت کارت به کارت به شماره کارت 6037991105132470 می توانید ثبت نام خود را انجام دهید و فقط با اطلاع رسانی از طریق email به این صورت که از فیش پرداختی خود یک اسکن می گیرید و سپس فایل اسکن شده فیش پرداختی خود را از طریق ایمیل به نشانی metsokat@yahoo.com ارسال کنید.

در غیر این صورت مدیران سایت مسئولیت هیچ گونه عواقبی را بر عهده نخواهند داشت.

در سایت هنگامی که فرم مورد نظر را پر می کنید وارد کردن نام ، نام خانوادگی ، سن ، ایمیل ، طریقه پرداخت کردن الزامی است. وارد کردن ایمیل بسیار حیاتی و مهم است به این صورت که کدهای امنیتی و Security به ایمیل شخصی شما که فقط متعلق به شما است فرستاده می شود.

این ماهنامه توسط افراد مجرب و حرفه ای گروه راه پارس تهیه و تنظیم می شود. منابع مهم این ماهنامه هم سایت های معتبر نجومی که به زبان رسمی است مانند ناسا و کتابهای معتبر و معروف جهان انتخاب و Select می شود.

روند تهیه ماهنامه به این صورت است که اول افراد حرفه ای گروه راه پارس که 8 نفر هستند مطالب مورد نظر خود را انتخاب می کنند (چه محققین و چه مدیران) و یک نفر نیز بر این 8 نفر نظارت می کند تا اطلاعات تحریف نشوند سپس توسط مدیر گروه مطالب مورد بازبینی نهایی قرار می گیرد و بعد از OK شدن اطلاعات و رویدادهای نجومی قالب PDF آن تهیه می شود و در اوایل هر ماه در اختیار کاربران محترم قرار می گیرد.

  

اطلاعات به 10 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

ü   اطلاعات ابتدایی نجوم شامل:

ماه ها – سیارات – ستاره ها – کهکشانها و انواع آنها – جهان هستی – کیهان شناسی – خورشید گرفتگی (کسوف) – ماه گرفتگی (خسوف) – کوتوله ها و انواع آنها – سحابی ها – ابرنواخترها – سیارک ها – شهاب سنگ ها – سفینه های فضایی – ایستگاههای فضایی – سیاهچاله ها - آشنا شدن با 88 صورت فلکی آسمان - ...

 

ü   اطلاعات پایه ای نجوم شامل:

ریاضی – فیزیک – نجوم – اختر فیزیک – ستاره شناسی – کیهان شناسی – مکانیک کوانتومی – فیزیک نیوتونی - ...

 

ü   معرفی دانشمندان نامی نجوم شامل:

بطلمیوس – گالیله – کپلر – تیکو براهه – کوپرنیک – اسحاق نیوتون – ادوین هابل – البرت اینشتین – استفان هاوکینگ – غیاث الدین جمشید کاشانی – عبد الرحمن صوفی – خوارزمی - ...

 

ü   نظریه های نجومی و فیزیکی شامل:

نظریه Big Bang – نظریه لاپلاس – نظریه اشمیتس – نظریه های نسبیت اینشتین – نظریه هیگز – نظریه بوز اینشتین – نظریه ریسمان – نظریه تکانگی – نظریه CPH – نظریه خورشید مرکزی (Heliocentric Theory) – نظریه زمین مرکزی (Geocentric Theory) - ...

 

ü   قانون های نجومی و فیزیکی شامل:

قوانین سه گانه نیوتون به همراه مثال – قوانین سه گانه کپلر به همراه مثال – قوانین نسبیت اینشتین – اثبات قانون جاذبه نیوتون (g=9.77 N/m2) – محاسبات سنگین نجومی-فیزیکی – محاسبات نسبیت خاص – محاسبات نسبیت عام - ...

 

ü   اصطلاحات نجومی شامل:

میدان الکتریکی – میدان مغناطیسی – مدارهای سیارات – مفهوم بیضی بودن مدار سیارات به ور خورشید – مفهوم روز و شب در سیارات مختلف – مفهوم سرعت در حرکت سیارات – مفهوم کند شدن زمان در فضا – مفهوم سرعت – مفهوم مسافت – مفهوم سال نوری (ly) – مفهوم واحد نجومی (AU) – مفهوم انبساط جهان – مفهوم سرعت انبساط جهان – مفهوم پارسک - فاصله کانونی در تلسکوپ - ...

 

 

ü   دستاوردهای علمی و نجومی سازمان های فضایی جهان و امریکا (NASA) در سال جهانی نجوم (2009) و سال 2010 میلادی شامل:

رویدادها و رخدادهای نجومی در سال - ...

 

ü   آشنا شدن با بزرگان حال حاضر نجوم ایران و سازمان نجوم آماتوری ایران شامل:

بابک امین تفرشی – پوریا ناظمی – محسن ایرجی – علیرضا وفا – شهرام یزدان پناه – و سازمان نجوم آماتوری ایران - ...

 

ü   آشنا شدن با نرم افزار نجومی و پرطرفدار Starry Night  شامل:

چگونگی کار کردن با برنامه – آشنایی با نحوه استفاده از صورتهای فلکی - ...

 

ü   آشنا شدن با انواع تلسکوپ شامل:

تلسکوپ های نیوتونی – تلسکوپ های داپسونی – بزرگنمایی تلسکوپ ها - ...

 

اعضای گروه راه پارس:

ü    خشایار طهماسبی (Group Management & Researcher )

ü    مرسده طهماسبی (Group Arrangement & Researcher)

ü    ساتیار طهماسبی (Researcher)

ü    سامیار طهماسبی (Researcher)

ü    رخسانا پاکزاد (Researcher)

ü    پارسا پدرامی (Researcher)

ü    ویکتوریا فروهر (Researcher)

ü    هستی بهرامی (Researcher)

 

ایمیل گروه راه پارس :   metsokat@yahoo.com

 

مهلت ثبت نام : تا پایان شهریور ماه 1389

شروع برنامه Share Scientific : اول مهرماه 1389 (نیمه دوم سال)

هزینه ثبت نام در Share Scientific برای مدت 6 ماه: 3,000 تومان

هزینه ثبت نام در Share Scientific برای مدت 12 ماه: 5,000 تومان

 


کلمات کليدي:
Coming Soon :: Share Scientific
ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ امرداد ۱۳۸٩  

Coming Soon

امکان جدیدی در سایت راه اندازی شد.

امکان جدیدی در سایت علمی METSOKAT به زودی راه اندازی می شود. این امکان که به Share Scientific موسوم است به کاربران این سایت و اینترنت این امکان را می دهد تا با هزینه ای بسیار کم برای مدت طولانی بتوانند هر ماه ماهنامه ای از نجوم را در قالب فرمت PDF در فضایی که اعلام می شود مشاهده و Download کنند تا در مدت یک  سال علم بزرگ و جهانی نجوم را به میزان قابل توجهی یاد بگیرند.

هزینه ثبت نام در Share Scientific برای مدت 6 ماه: 3,000 تومان

هزینه ثبت نام در Share Scientific برای مدت 12 ماه: 5,000 تومان

به این صورت است که با پرداخت سریع به صورت اینترنتی و یا به طور مستقیم در بانک ملی سیبا به شماره حساب 0307754424008 و یا با پرداخت کارت به کارت به شماره کارت 6037991105132470 می توانید ثبت نام خود را انجام دهید و فقط با اطلاع رسانی از طریق email به این صورت که از فیش پرداختی خود یک اسکن می گیرید و سپس فایل اسکن شده فیش پرداختی خود را از طریق ایمیل به نشانی metsokat@yahoo.com ارسال کنید.

در غیر این صورت مدیران سایت مسئولیت هیچ گونه عواقبی را بر عهده نخواهند داشت.

در سایت هنگامی که فرم مورد نظر را پر می کنید وارد کردن نام ، نام خانوادگی ، سن ، ایمیل ، طریقه پرداخت کردن الزامی است. وارد کردن ایمیل بسیار حیاتی و مهم است به این صورت که کدهای امنیتی و Security به ایمیل شخصی شما که فقط متعلق به شما است فرستاده می شود.

این ماهنامه توسط افراد مجرب و حرفه ای گروه راه پارس تهیه و تنظیم می شود. منابع مهم این ماهنامه هم سایت های معتبر نجومی که به زبان رسمی است مانند ناسا و کتابهای معتبر و معروف جهان انتخاب و Select می شود.

روند تهیه ماهنامه به این صورت است که اول افراد حرفه ای گروه راه پارس که 8 نفر هستند مطالب مورد نظر خود را انتخاب می کنند (چه محققین و چه مدیران) و یک نفر نیز بر این 8 نفر نظارت می کند تا اطلاعات تحریف نشوند سپس توسط مدیر گروه مطالب مورد بازبینی نهایی قرار می گیرد و بعد از OK شدن اطلاعات و رویدادهای نجومی قالب PDF آن تهیه می شود و در اوایل هر ماه در اختیار کاربران محترم قرار می گیرد.

  

اطلاعات به 10 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

ü   اطلاعات ابتدایی نجوم شامل:

ماه ها – سیارات – ستاره ها – کهکشانها و انواع آنها – جهان هستی – کیهان شناسی – خورشید گرفتگی (کسوف) – ماه گرفتگی (خسوف) – کوتوله ها و انواع آنها – سحابی ها – ابرنواخترها – سیارک ها – شهاب سنگ ها – سفینه های فضایی – ایستگاههای فضایی – سیاهچاله ها - آشنا شدن با 88 صورت فلکی آسمان - ...

 

ü   اطلاعات پایه ای نجوم شامل:

ریاضی – فیزیک – نجوم – اختر فیزیک – ستاره شناسی – کیهان شناسی – مکانیک کوانتومی – فیزیک نیوتونی - ...

 

ü   معرفی دانشمندان نامی نجوم شامل:

بطلمیوس – گالیله – کپلر – تیکو براهه – کوپرنیک – اسحاق نیوتون – ادوین هابل – البرت اینشتین – استفان هاوکینگ – غیاث الدین جمشید کاشانی – عبد الرحمن صوفی – خوارزمی - ...

 

ü   نظریه های نجومی و فیزیکی شامل:

نظریه Big Bang – نظریه لاپلاس – نظریه اشمیتس – نظریه های نسبیت اینشتین – نظریه هیگز – نظریه بوز اینشتین – نظریه ریسمان – نظریه تکانگی – نظریه CPH – نظریه خورشید مرکزی (Heliocentric Theory) – نظریه زمین مرکزی (Geocentric Theory) - ...

 

ü   قانون های نجومی و فیزیکی شامل:

قوانین سه گانه نیوتون به همراه مثال – قوانین سه گانه کپلر به همراه مثال – قوانین نسبیت اینشتین – اثبات قانون جاذبه نیوتون (g=9.77 N/m2) – محاسبات سنگین نجومی-فیزیکی – محاسبات نسبیت خاص – محاسبات نسبیت عام - ...

 

ü   اصطلاحات نجومی شامل:

میدان الکتریکی – میدان مغناطیسی – مدارهای سیارات – مفهوم بیضی بودن مدار سیارات به ور خورشید – مفهوم روز و شب در سیارات مختلف – مفهوم سرعت در حرکت سیارات – مفهوم کند شدن زمان در فضا – مفهوم سرعت – مفهوم مسافت – مفهوم سال نوری (ly) – مفهوم واحد نجومی (AU) – مفهوم انبساط جهان – مفهوم سرعت انبساط جهان – مفهوم پارسک - فاصله کانونی در تلسکوپ - ...

 

 

ü   دستاوردهای علمی و نجومی سازمان های فضایی جهان و امریکا (NASA) در سال جهانی نجوم (2009) و سال 2010 میلادی شامل:

رویدادها و رخدادهای نجومی در سال - ...

 

ü   آشنا شدن با بزرگان حال حاضر نجوم ایران و سازمان نجوم آماتوری ایران شامل:

بابک امین تفرشی – پوریا ناظمی – محسن ایرجی – علیرضا وفا – شهرام یزدان پناه – و سازمان نجوم آماتوری ایران - ...

 

ü   آشنا شدن با نرم افزار نجومی و پرطرفدار Starry Night  شامل:

چگونگی کار کردن با برنامه – آشنایی با نحوه استفاده از صورتهای فلکی - ...

 

ü   آشنا شدن با انواع تلسکوپ شامل:

تلسکوپ های نیوتونی – تلسکوپ های داپسونی – بزرگنمایی تلسکوپ ها - ...

 

اعضای گروه راه پارس:

ü    خشایار طهماسبی (Group Management & Researcher )

ü    مرسده طهماسبی (Group Arrangement & Researcher)

ü    ساتیار طهماسبی (Researcher)

ü    سامیار طهماسبی (Researcher)

ü    رخسانا پاکزاد (Researcher)

ü    پارسا پدرامی (Researcher)

ü    ویکتوریا فروهر (Researcher)

ü    هستی بهرامی (Researcher)

 

v     ایمیل گروه راه پارس : metsokat@yahoo.com

 

مهلت ثبت نام : تا پایان شهریور ماه 1389

شروع برنامه Share Scientific : اول مهرماه 1389 (نیمه دوم سال)

هزینه ثبت نام در Share Scientific برای مدت 6 ماه: 3,000 تومان

هزینه ثبت نام در Share Scientific برای مدت 12 ماه: 5,000 تومان


50 اختراع بزرگ علمی در سال 2009
ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ امرداد ۱۳۸٩